Hindistan bir Hindu Pakistan mı oluyor

Hindistan bağımsızlığını ilan ettiği 1947 yılından bu yana seküler demokrasiyle yönetiliyor. Hindistan yasalarının herhangi bir din veya ırk üzerinden şekillenmesi, eski parçası ve yeni komşusu Pakistan’ın aksine kabul edilebilir değildi. Pakistan’ın kurucu lideri Muhammed Ali Cinnah Hindistan ve Pakistan’ı iki farklı inancın temsilcileri olarak tanımladığında Hindistan’da bu yönde bir eğilim en azından yönetici kadrolarda görülmemişti.

Ancak Hindistan alt meclisinde birkaç gün önce geçen bir yasa teklifi, seküler demokratik Hindistan’ın hayati değişikliklerin arefesinde olduğunu gösteriyor. Hindu milliyetçisi BJP’nin çoğunluğa sahip olduğu meclise getirilen tasarıya göre Hindistan, müslüman olmayan Güney Asyalıların yurdu olarak tanımlanıyor. Dünyadaki birçok Müslüman ülkesinden daha fazla müslüman nüfusa sahip Hindistan’da atılan bu adım, bazı kesimlerde derin endişelere neden oldu.

Yeni tasarıya göre ”zulüm gören göçmenler” olarak tanımlanan Afganistan, Pakistan ve Bangladeş’te yaşayan Hindu, Sih, Jani, Budist, Hristiyan ve Zerdüşt inançları dışında kalan hiçbir gruba vatandaşlık verilmesinin önüne geçiliyor. Hindistan hükümet yetkilileri yukarıda sayılan gruplar için “Hindistan dışında gidecek yerleri yok” diyor.

Hindistan’ın komşularının azınlılarına karşı nasıl davrandığını göz önünde bulundurursak pek de haksız oldukları söylenemez.

Ancak tasarıya yapılan itirazların temel sebebi Hindistanlı yöneticilerin haklı olması değil, ki atılan adımın sadece insanı kaygılar nedeniyle atıldığını söylemek de safdillik olur. Iktidardaki BJP’nin Müslüman vatandaşlarıyla sorunlar yaşadığı ve daha fazla oy kazanmak için sorunları daha da körüklüyor olması.

Ayrıca Hindistan Devletinin üzerinde kurulduğu değerlerin de yeniden düzenlenmesi anlamına geliyor. Pakistan lideri Muhammed Ali Cinnah’ın 70 yıl önce sarf ettigi ayrılıkçı sözler, Hindistan’da pek dile getirilmesi de bugün taraftar buluyor.

Hindistan Devlet Başkanı Modi 2012 yılında bir müslüman gazeteciye “birleşik Pakistan, Bangladeş ve Hindistan’da daha fazla müslüman olacağını düşündüğünüz için ağzınız sulanıyor…” demişti.

Bu yılın sonunda seçiminin olduğu Hindistan’da BJP stratejistleri Müslüman karşıtı söylemin sandıkta fayda sağlamasını umuyorlar.

Ne kadar işe yarayacağı şüpheli; özellikle Assam, Batı Bengal gibi etnik kimliğin dinden daha önemli olduğu eyaletlerde. Ancak dini ayrışmanın şiddetli şekilde yaşandığı Kuzey ve Batı eyaletlerinde stratejistler umduklarını bulabilirler.

Hindistan’da bazı aşırılıkçı gruplar, Hindistan’a Hindular dahil hicbir yabancının alınmamasını savunuyor.

Hindistan’da on yıllar öncesinin tartışmaları seçimleri etkileyebilir. Hindistan’ın bugün göreceli olarak barış içinde olmasının nedeni kurucu liderlerin seküler demokrasi anlayışlarının sarılmış olsa bile var olmasından kaynaklanıyor. Eğer bu anlayıştan vazgeçilirse Hindistan’ı pek de aydınlık bir gelecek beklemiyor olacak.

Kaynak: https://www.bloombergquint.com/opinion/india-s-citizenship-law-favoring-non-muslims-changes-its-identity#gs.uk1G1OjQ

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.