HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer: Kürtler, AKP adım atarsa AKP’ye oy verir

Halkların Demokratik Partisi Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer yaptığı açıklamada “Kim Kürt sorununun çözümü için adım atarsa Kürtler ona oy verebilir. AKP adım atacaksa AKP’ye verir” dedi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin yayın organı Rudaw’a önemli açıklamalarda bulunan Taşçıer, HDP seçmeninin oyunu almak istemenin Kürt sorunu karşısında çözümden yana olması gerektiğini dile getirdi.

Rudaw Diyarbakır temsilcisi Maşallah Dakak’a PKK’nın kurucusu ve lideri Abdullah Öcalan’ın 8 yıl aradan sonra avukatları ile görüşmesine izin verilmesi hakkında da konuşan Taşçıer, Türkiye hükümetinin her alanda “tıkanma” yaşadığını bunun çözümü için Öcalan’ı devreye sokmaya çalıştığını iddia etti.

İstanbul seçimlerinin tekrarlanması ve Öcalan’ın avukatlarının açıklamasının aynı güne denk gelmesini tesadüf olarak gören de var, HDP AK Parti ile anlaştı, Kürtler seçimde AK Parti’ye oy verecek diyenler de oldu. Hangisi doğru? sorusuna yanıt veren Taşçıer:

“Kürtler çok politik bir halk. Seçimlerde Kürtler batı illerinde aday çıkarmayarak, bir çok büyükşehir belediyesi AKP’ye kaybettirdi. Dolayısıyla Kürtlerin oyu olmadan hiç kimse bir seçimi tek başına kazanamaz. Ankara, Antalya, Adana, Mersin, İzmir ve İstanbul… Hele hele İstanbul’u kazanmak istiyorsan, Kürtlerin oylarını almak zorundasın. Kürtlerin oyu çantada keklik değil. Kim Kürt sorununun çözümü için adım atarsa Kürtler ona oy verebilir. AKP adım atacaksa AKP’ye verir. AKP adım atmaz, CHP samimi bir şekilde Kürtlere yaklaşırsa CHP’ye verir. Maşallah bey bakın İstanbul’da bir milyon 100 binin üzerinde HDP’ye oy veren Kürtler var. Bunun dışında geçmiş seçimlerde AKP’ye oy veren 300 bine yakın Kürt vardı. Bunlar da 31 Mart seçimlerinde AKP’ye oy vermedi. Yani sandığa gitmedi. Niye bu seçimde AKP’ye oy vermedi? Çünkü AKP’nin dili yapıcı değil, Kürtleri dışlayan, ötekileştiren bir dildi. AKP’nin burada, Rojava Kürdistan’ında, Güney Kürdistan’da yaptığı yanlış politika sonucu, AKP’ye oy veren Kürtler AKP’den uzaklaştı. Ama gidip CHP’ye de oy vermedi. Çünkü CHP’nin Kürtlere yönelik geçmiş sicili de bozuk. Dolayısıyla Kürtler artık kendi çıkarları doğrultusunda, pragmatist bir şekilde oyunu kullanacak.”

AKP’YE YAKIN NAGEHAN ALÇI’DAN HDP İDDİASI

AKP’ye yakınlığıyla bilinen gazeteci Nagehan Alçı, Abdullah Öcalan’ın avukatları ile görüşmesine izin verilmesinin HDP’nin İstanbul’da aday çıkarması ile de ilgili olduğunu iddia etmişti.

HDP İstanbul milletvekili Ahmet Şık, Alçı’nın ortaya attığı iddiaya sosyal medya hesabından “Mevzuata göre, iptal edilen seçimde aday göstermemiş parti yenilenecek seçimde de aday gösteremez. Nagehan Alçı’ya gazeteci ya da kanaat önderi muamelesi yapmanızı mı yoksa her şeyi bilir gibi yapan muhalif pozları takınırken bu manipülasyona ortak olmanızı mı eleştirelim” diyerek yanıt vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.