Hazine ve Maliye Bakanlığı Reuters’a tepki: “Türkiye ekonomisinin imajını zedelemeye yönelik haberler”

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Reuters haber ajansının Türkiye ekonomisiyle ilgili hazırladığı haberlere “Türkiye ekonomisinin imajını zedeleme ve sarsma” amacı taşıdığı iddiasıyla tepki gösterdi.

Bakanlık, Reuters’a Berat Albayrak’ın katılımıyla açıklanan İVME FİNANSMAN PAKETİ‘ni kasıtlı bir şekilde yanlış yansıttığı gerekçesiyle ‘tarafsız yayıncılık ilkesi’ne uyulması çağrısında bulundu.

Tepkinin nedeni olan haberde, Albayrak’ın katılımıyla açıklanan paketin, ithalatı arttıracağı ifade edilmişti. Bakanlık ise Reuters’ın haberinin tersine paketin ihracatı destekler nitelikte olduğunu belirtiyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ı ekonominin başına getirdiği günden bu yana, uluslararası piyasalarda Türkiye ekonomisine olan güvenin azaldığı dile getiriliyor.

Reuters da özellikle son günlerce pek çok analist tarafından “aptalca” ve “etkisiz” olduğu kaydedilen bazı hamleleri haberleştiriyordu. Bakanlığın Türk sırasındaki değer kaybına engel olmak için FX piyasalarında işlem gören 100 bin liralık hesapların döviz alim işlem yapılmasını bir gün boyunca engellemesi, son olarak Reuters tarafından haberleştirilmişti.

Maliye ve Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklama:

(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.