Hama ve İdlib’e operasyon: Ulusal ordu, Suriye’ye ait 2 tankı ATGM ile vurdu

Suriye ordusunun Hama ve İdlib’e düzenlediği operasyonlar esnasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Ordu birlikleri ilerlemeye çalışırken muhalif gruplar da çatışma bölgelerine yığınak yapmaya devam ediyor.

Türkiye sınırına yakın Hama ve İdlib’e yönelik operasyon, çatışan taraflardan çok sayıda kayba neden oluyor. Suriye ordusu yerleşim alanları dahil pek çok yeri ağır şekilde bombalarken, muhalifler de ATGM ve grad roketleri başta olmak üzere çeşitli tipte silahlarla karşılık veriyor.

Cihatçı Hayat Tahrir-i Şam (HTŞ) ve Türkiye destekli Ulusal Ordu, Suriye birliklerine yönelik saldırılarının şiddetini arttırdı. Son olarak Twitter’da paylaşılan bir görüntüde Ulusal Ordu bünyesinde yer alan Ceyş el İzze’ye bağlı savaşçıların Suriye ordusuna ait iki tankı, tanksavar (ATGM) ile vurma anları görülüyor.

HTŞ’DEN BOMBALI SALDIRI

Suriye ordusunun ilerlemesini engellemek için çatışma bölgesine yoğun zırhlı ve militan yığınağı yapan Cihatçı HTŞ, 2 canlı bomba saldırısı düzenledi. Suriye ordu birliklerine düzenlenen bombalı saldırıları sosyal medyada paylaşan HTŞ’ye yakın hesaplar, çok sayıda askerin öldürüldüğünü iddia ettiler.

SURİYE ORDUSU SİVİL YERLEŞİM ALANLARINI HEDEF ALIYOR

Suriye ordusunun düzenlediği operasyon esnasında sivil yerleşim alanlarını da hedef aldığı bildiriliyor. Yoğun biçimde topçu sistemleri kullanan birliklerin yerleşim alanlarını vurma anlarını gösteren görüntüler sosyal medyada tepkiye neden oldu.

Önceki gün HTŞ’den ele geçirilen Kafr Nabudah kasabasında bombardıman sonucu yerle bir olmuş binalar önünde kameraya konuşan Suriye ordusuna bağlı askerler, “sivilleri evlerinin enkazına gömecekleri” tehdidinde bulundular.

RUSYA HAVA DESTEĞİ VERİYOR

Rusya’ya bağlı uçakların Suriye ordusunun kara operasyonuna destek veriyor. Hmeim üssünden havalanan uçaklar sivil yerleiem alanları dahil geniş bir alanda bombardıman yapıyor. Bombardıman esnasında sivilleri hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildiriliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.