Hama ve İdlib’de son durum: Muhalifler Türkiye’nin isteğiyle geri çekildi iddiası

Suriye’nin kuzeyinde Hama ve İdlib’e yönelik Suriye ordusunun saldırıları devam ediyor. Hama’nın kritik kasabalarından çekilen muhaliflerin, söz konusu çekilmeyi Türkiye’nin talebiyle gerçekleştirdikleri iddia ediliyor.

Suriye ordusuna bağlı birlik ve milislerin Hama’nın kuzeyinden İdlib’e doğru ilerleyişi devam ediyor. Muhalifler, son olarak kritik Qalaat al-Madiq, al-Tuwaynah, al-Kirkat, ve al-Hawash’tan çekilerek Suriye birliklerinin söz konusu yerlerde kontrol sağlamasına olanak verdiler. Muhalif grupların İdlib’in savunulması için önemli olduğu kabul edilen yerlerden çekilmesi büyük tartışmalara neden oldu. Sosyal medyada açıklama yapan bazı muhalif kaynaklar, çekilmenin Türkiye’nin isteği doğrultusunda gerçekleştirildiğini iddia ediyorlar.

OPERASYON ODASI KURULDU

Suriye ordusunun ilerleyişi devam ederken muhalifler de operasyon odası kurma kararı aldı. Cihatçı Hayat Tahrir-i Şam (HTŞ), Ulusal Ordu, Türkistan Islam Partisi ve Ceyş el Izze gibi büyük oluşumlarından dahil olduğu operasyon odasının hedefi Suriye ordusunun ilerleyişini durdurmak.

Operasyon odasının kurulduğuna dair haberlerin gelmesinden sonra muhalif grupların Suriye ordusuna karşı saldırı başlattığı bildiriliyor. Devam eden çatışmalarda her iki tarafın ağır kayıplar verdiği belirtiliyor.

TÜRKİYE, RUSYA’DAN OPERASYONUN DURDURULMASINI İSTEDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, mevkidaşı Sergen Lavrov’dan Hama ve İdlib’e yönelik operasyonun durdurulmasını istedi.

TÜRKİYE SINIRINA YIĞILMA

Çatışmalardan kaçan çok sayıda sivil evlerini tek ederek Türkiye sınırına yığılıyor. Özelikle Rusya ve Suriye hava kuvvetlerinin saldırıları sivillerin korkulu rüyası haline gelmiş durumda. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.