Google duyurdu: Huawei telefonlar Android güncellemesi alamayacak

Google, Çinli teknoloji devi Huawei’nin ürünlerini kullanmasını yasaklandığını duyurdu. Huawei telefonlar, Android güncellemelesi alamayacak ve Google’ın ürünlerini kullanamayacak.

Google, yaptığı açıklamada, Huawei’nin Android işletim sistemi dahil hiçbir Google ürününü kullanmasına izin vermeyeceklerini buyurarak beklenmedik bir karara imza attı.

Donald Trump yönetimindeki ABD’nin Çin ile yaşadığı “ticaret savaşlarının” ve teknoloji casusluğa mücadelesinin yeni bir safhası olarak değerlendirilen adım, Trump’ın Huawei ürünlerinin ABD pazarına girmesini yasaklama kararından sonra geldi. Huawei’yi ulusal güvenliğe tehdit olarak değerlendiren Washington, Çinli firma is yapacak kuruluşların özel izin olmalarını şart koşuyor.

Dünya genelinde en fazla kullanıcıya sahip işletim sistemi Android’in de sahibi olan Google’ın aldığı karar, 2018 yılında telefon satış rakamlarına göre 2. sırada bulunan Huawei’yi ve milyonaleca kullanıcısını etkileyecek. Söz konusu kararın mevcut Huawei telefonlarını etkileyip etkilemeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Huawei, 2018 yılında dünya genelinde 65 milyar dolarlık “parça” aldı. Bu satın almaların içinde aslan payına 11 milyar dolarla ABD’li üreticiler sahipti. Kararın çok sayıda ABD’li üreticiyi olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Uzmanlar, Huawei’nin tam çözüm bulanan kadar açık kaynak kodlu Google ürünlerini kullanmaya devam edeceklerini düşündüklerini ifade ediyorlar.

Google’ın kararı sonrası Huawei’den şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılamadı.

CASUSLUK VE ÇİN PAZARINA GİRME İSTEĞİ

Çinli firmaların ABD basta olmak üzere çok sayıda batı ülkesinde herhangi bir kısıtlama olmadan faaliyet göstermesi, uzun zamandır tartışma konusuydu.

Google, Facebook, Twitter dahil pek çok ABD’li firmanın kalabalık Çin pazarına girmelerine izin verilmemesine rağmen Çinli firmalar hala bazı istisnalar dışında söz konusu ülke pazarlarına rahatça erişebiliyorlar.

Son olarak Huawei ürünlerinin casus yazılımlar taşıdığı ve yine Çin hükümeti ile olan ilişkileri hakkındaki iddialar, dünya genelinde büyük ses getirmis ve bazı ülkeler Huawei’nin “teknoloji” ihalelerine katılması yasaklanmıştı.(Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.