Golan Tepeleri neden bu kadar önemli?

1967 yılında Altı Gün savaşı esnasında İsrail tarafından işgal edilen Golan Tepeleri, 1981 yılında da İsrail toprağı olarak ilhak edildi.

İlhak edildiği 1981 yılından bu güne kadar uluslarası toplum tarafından İsrail işgali altında bulunan toprak statüsüne sahip Golan Tepeleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın yaptığı açıklama ile statü değişikliğine uğrayabileceği değerlendiriliyor.

Trump “İsrail’in Golan Tepelerindeki hakimiyeti tanınmalı” derken, aynı zamanda Filistin barış sürecini yönetme biçimini “tartışmalı her konuda İsrail’in yanında dur” yeniden göstermiş oldu.

İsrail’in yıllardır ilhak kararının uluslararası kamuoyunda tanınması gerektiğine yönelik lobi faaliyetleri sonunda sonuç vermişe benziyor. En azından ABD üzerinde.

Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak tanınması kararından sonra bazı ülkelerin de ayni yönde adım atmış olması, benzer bir sürecin Golan Tepeleri konusunda da izlenebileceği değerlendirmelerine neden oluyor.

Peki İsrail’in Golan Tepeleri üzerindeki egemenlik ısrarının altında hangi gerekçeler?

İsrail, Golan Tepelerini savunması için tampon bölge olarak görüyor. Suriye iç savaşı da İsrail’in iddiasını güçlendiren önemli bir etmen.

İç savaş öncesi Suriye ile Golan Tepelerinin geri verilmesi için çok sayıda görüşme gerçekleştirmiş olan Israil, mevcut çatışma ortamının kendi söylemlerini güçlendirdiğinin farkında ve kullanmakta da oldukça mahir.

Cihatçı gruplar, İran ve Hizbullah’ın Suriye topraklarındaki varlığını sahip olduğu medya gücüyle işlemeyi başaran İsrail, uzun zamandır istediğine bir miktar ulaşmışa benziyor.

Bir başka neden ise Golan Tepelerinin zengin tarım alanlarına sahip olması ve su kaynaklarının bulunması olarak değerlendiriliyor.

İşgal ettiği Filistin topraklarına her gecen gün daha fazla yerleşim alanları inşa eden İsrail, artan nüfus ve genişleyen yasam alanlarında yaşayanlara içme suyu sağlanması için Golan Tepelerini uygun bir kaynak olarak goruyor. Keza ayni şekilde tarım alanları için de bu durum geçerli.

İşgal altındaki Golan Tepelerinde 40 ile 60 bin arasında kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

İşgalden önce de bölgede yaşayan 30 bin civarında Durzi ile işgal sonrasında yerleşen ve çoğunlukla tarımla uğraşan 20 bin Yahudi’nin yaşadığı düşülen Golan Tepelerinin geleceği yeni bir çatışma alanı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.