Fransız subaydan YPG eleştirisi: Savaş uzadı, sivil kayıplar arttı

ABD öncülüğünde IŞİD karşıtı koalisyonun YPG’yi kara gücü olarak kullanması, bazı koalisyon üyelerinin ordularında görev yapan subayların tepki göstermesine neden oldu.

Son olarak Fransız ordusunda Albay rütbesine sahip Francois-Regis Legrier, YPG’nin desteklenmesini savaşın uzamasına ve sivil yerleşim alanlarının harap edilmesinin nedeni olduğunu öner suren bir yazı kaleme aldı.

Legrier şunları söylüyor “Hajin savaşı en azından karada kazanıldı ancak sahada savaşa aktif katılımın olmaması savaşın gereksiz yere uzaması ve sivil kayıpların artmasına neden oldu.”

Albay Legrier’in söyledikleri, uzun zamandır ABD ve koalisyonun savaş stratejisine karşı olan ancak pek seslerini yükseltmeyenlerin ortaya çıktığı ilk vaka olarak yorumlanıyor.

Legrier’in Fransız National Defence Review dergisi için kaleme aldıklarını Afganistan’ın SSCB tarafindan işgali, Irak ve Vietnam savaşını karşılaştırarak genişleten Gil Barndollar, YPG’nin kara gücü olarak kullanılmasına eleştiriler getirdi.

Legrier’in haklı olduğunun altını çizen Barndollar, Vietnam savasi esnasında karş gücü olarak kullanılan Güney Kore ve Güney Vietnam birlikleri, Afganistan’da desteklenen Taliban ve El Kaide’ye evrilen savaşçılara işaret ederek “bu tür grup ve kişilerin farklı hesapları olduğunu” belirtti.

YPG’nin de esas amacının IŞİD ile savaşmak olmadığını, ABD ve Koalisyon desteği sayesinde uzun zamandır hedeflediklerini gerçekleştirmek olduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.