Fransız milyarder Pinault, Notre Dame Katedrali için 100 milyon Euro bağışladı

Fransa’nın başkenti Paris’in simge yapılarından Notre Dame Katedrali’nde meydana gelen yangın, katedralde büyük hasara neden oldu.

Tarihi kulesi yıkılan ve çatısı çöken Nötr Dame Katedrali’nin önemli bir kısmi yangından hasar almadı. Önemli sanat eserlerinin ve Hristiyan alemi için değerli eşyalarının büyük kısmı da yangından kurtuldu. Ancak yine de yangından etkilenen kısımların yeniden yapılması için milyonlarca euro’ya ihtiyaç duyulacak.

Fransız milyarder François-Henri Pinault, Notre Dame Katedrali’nin hasar giren kısımları için 100 milyon euro bağış yapacağını açıkladı. Dünyaca ünlü Gucci, Saint Laurent gibi birçok markaları bünyesinde bulunduran Kering’in sahibi olan Pinault, sanat eserlerine verdiği değerle biliniyor.

Fransa ve Dünya tarihi mirası için önemli bir yere sahip olan Notre Dame Katedrali, 850 yıl önce inşa edilmeye başlanmış ve 150 yıllık çalışmalardan sonra 1354 yılında hizmete açılmıştı.

Tarihi katedralin yapmasına şahit olan Fransızlar ve turistler gözyaşlarına hakim olmamışlardı. Fransa Cumhurbaşkanı Immanuel Macron yaptığı açıklama ile derin üzüntü içindeki Fransız halkını “En kötüsünü atlattık “diyerek teselli etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.