Fransız Bakan’dan Brexit göndermesi

Fransa’nın Avrupa İşleri Bakanı, kedisine kararsız hali nedeniyle “Brexit” adını verdigini söyledi.

Le Journal du Dimanche dergisine konuşan Nathalie Loiuseau, kedisinin dışarı çıkmak için miyavlaması nedeniyle kapıyı açtığında dışarı çıkmadığını belirterek kedisinin adını bu kararsız davranışı nedeniyle Brexit koyduğunu belirtti.

“Sabahın köründe dışarı çıkmak için uzun uzun miyavlıyor. Kapıyı açtığımda ise dışarı çıkmıyor, dışarıya koyduğumda ise beni süzüyor” diyen Loiuseau, İngiltere ve AB arasındaki Brexit görüşmelerindeki çıkmazı esprili bir şekilde gündeme getirdi.

Fransa’da son dönemde parlayan siyasi isimlerden olan Loiuseau, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Avrupa Parlamentosu seçimleri için aday olarak gösterileceği konuşuluyor.

Brexit anlaşması iki defa Avam Kamarasında reddedilen İngiltere Başbakanı Theresa May’in üçüncü bir oylama için yoklama yaptığı kaydediliyor. Ancak söz konusu anlaşmanın yine onaylanmayacağı konuşuluyor.

Fransız Bakan Loiuseau dahil pek çok siyasetçi İngiliz meslektaşlarının Brexit’in nihayete erdirmemiş olmasından açıkça rahatsızlıklarına dile getirerek tepki gösteriyor.

Brexit’in Avam Kamarası’na sunulduğu ilk seçimde “anlaşmalı ya da anlaşmasız ” diyerek AB’den ayrılma kararlılığını gösteren May’e bu sözleri hatırlatılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.