Fransa’da ”sarı yelekliler” Tunus’ta ‘’kırmızı yelekliler’’

Ana Sayfa, Dünyadan Haberler, Son Dakika, Avrupa, Sarı yelekliler

Fransa’daki ”sarı yelekliler” hareketi, kuzey Afrika ülkesi Tunus’ta ‘’kırmızı yelekliler’’e evrildi.

Arap dünyasındaki tek başarılı demokrasi olan Tunus’ta bir grup genç, kötü ekonomik şartları protesto etmek amacıyla ”kırmızı yeleklikler” adlı hareketi başlattı.

Fransa’daki tasarruf karşıtı ”sarı yelekliler” hareketinden esinlenen Tunuslu grubun mensupları; çökmüş ve yolsuzluğa bulaşan sistem, işsizlik, enflasyon ve sistematik hale getirilen fakirleştirme politikalarına karşı harekete geçtiklerini belirtiyorlar.

Kırmızı Yelekliler, facebook’ta paylaştıkları bildiride, kurucularından Borhan Al-Ejlani’n polis tarafından ”karalama” kampanyası sonucu gözaltına alındığını açıkladılar.

Grup, Tunus’u mevcut sıkıntalarından ve vizyonsuz liderlerden kurtarmayı çalıştıklarını da eklediler.

Yayımladıkları bildirinin eylemlerinin ilk ayağı olduğunu ve gerisinin de geleceğini belirten Kırmızı Yelekliler’e, mevcut durumdan rahatsız olan çok sayıdaki Tunuslu’dan da destek mesajları geliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan yerel seçimlerde milliyetçi Nida partisi ile islamcı muhalefet Ennahda, bağımsız adaylara karşı oylarının yarısından fazlasını kaybetmişlerdi.

Seçim sonuçlarının Tunus’taki hoşnutsuzluğun bir sonucu olduğu ve Kırmızı Yeleklilerin gelecekte etkili bir hareket olabileceğine dair yorumlar da yapılıyor.

Kaynak: MEE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.