SORUMLULUK / Fransa, Trump’ın IŞİD teklifini reddeti

Fransa, ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD’in batı ülkelerinin vatandaşı olan yüzlerce mensubunun toplu bir şekilde geri alınması teklifini reddederek, her vakanın birer birer incelenerek karar verileceğini açıkladı.

Trump, geçtiğimiz Cumartesi günü attığı twette, ” Birleşik Devletler, Britanya, Fransa, Almanya ve diğer Avrupalı müttefiklere, vatandaşları olan sekiz yüzden fazla IŞİD mensubunu geri almalarını istiyor. Hilafet düşmek üzere. Bu talebinde alternatifi söz konusu kişilerin salıverilmesi ve bu da pek iyi değil” demişti.


Pazar günü Trump’ın tweetiyle ilgili açıklama yapan Fransa Adalet Bakanı ülkelerinin Trump’ın direktiflerini kabul etmeyeceği belirtti. ”ABD’nin çekilmesi yeni bir jeo-politik bağlam söz konusu. Şimdilik politikamızı değiştirmiyoruz” diyen Nicole Belloubet, ”Bu noktada Trump’ın taleplerine karşılık vermeyeceğiz” diye ekledi.

Fransa hükümeti, IŞİD militanlarını ve eşlerini geri almayı reddediyor. Halihazırda koalisyon Kürt ortağı SDG’nin elinde 150’den fazla Fransız IŞİD mensubunun olduğu belirtiliyor.

Enes Kahrıman

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.