Fransa Orta Afrika’dan çekiliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Françoise Hollande, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de mevkidaşı Faustin-Archange Touadera ile görüşmeler sonrasında gerçekleştirilen ortak basın toplantısında, Fransız askerlerinin Sangaris operasyonu çerçevesinde bulunduğu Orta Afrika Cumhuriyetinden çekileceğini açıkladı.

Fransız askeri birlikleri 2013 yılında meydana gelen karışıklıklar sonrası Orta Afrika Cumhuriyetine konuşlanmışlardı. Fransız askeri birliklerinin Orta Afrika’da karıştıkları taciz, tecavüz ve bazı adli olaylar nedeniyle 2013 yılından bu yana tartışma konusu olmuşlardı.

Hollande ”Benim sorumluluğum, Fransa’nın 2013’te Orta Afrika Cumhuriyeti’nde başlattığı Sangaris operasyonunu sona erdirmek. Çünkü Fransız ordusu başka cephelere çağrılıyor. Terör tehdidine maruz kalan Fransa topraklarında da ihtiyatı sağlaması gerekli” ifadelerini kullandı.

Hollande ayrıca ” Silahlı gruplara karşı mücadelede her zaman Orta Afrika Cumhuriyeti’ne yardımda bulunacaklarını” belirtti.

Hollande, adları Orta Afrika Cumhuriyeti’nde taciz ve tecavüz gibi suçlara karışan Fransız ve BM askerleri için de ”Sorumlular tespit edildiğinde cezadan kaçamayacaklar” açıklamasında bulundu.

Fransız askerleri 2013 yılından bu yana Sangaris Operasyonu kapsamında bulundukları Orta Afrika Cumhuriyeti’nde ”kadınları köpeklerle ilişkiye zorlamak ve küçük yaştaki çocuklarla, çikolata ve yiyecek karşılığında ilişkiye girmekle” suçlanıyorlardı.

Dünya’da büyük infial yaratan bu iddialar Afrika’da birçok ülkede askeri varlığı buluna Fransa’nın prestijini sarsmış ve Fransız basını da ”yetersiz denetim ve görevi kötüye kullanma” gibi suçlamalar da bulunmuştu.

2015 yılında BM’nin Fransız askerlerinin karıştığı suçlarla ilgili hazırladığı rapor basına sızmıştı.

Haber: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.