Fransa, 2015 yılından beri Yemen’de katliam yapan Suudi Arabistan’a silah ihracatına devam ediyor

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Suriye kuzeyinde çok sayıda sivilin hayatını tehlikeye atan YPG’ye yönelik operasyonunu gerekçe göstererek Türkiye’ye silah satışını yasakladı.

Fransa, Avrupa Birliği ve NATO üyesi: Norveç, Almanya, Hollanda, Finlandiya ve İsveç’i takip ederek Türkiye’ye silah satışına ambargo uyguladığınız açıkladı. Kararın arkasındaki birinci nedenin sivil kayıplar ve Türkiye’nin tek taraflı hareketi olduğunu ifade eden Fransız yetkililer, uluslarası kamuoyunda takdirle karşılandılar.

Dünyanın en büyük silah ihracatçılarından Fransa’nın askeri ihracatına yönelik aldığı karar, dikkatli bazı kişilerin gözünde ise ‘kandırmaca’ olarak nitelendirildi. Sebep olarak ise Fransa’nın 2015 yılından bu yana dünyadaki en büyük insani krizlerden birine neden olan Suudi Arabistan’ın Yemen’e yönelik acımasız saldırılarına rağmen Fransa’nın silah ihracatını hiçbir çekince göstermeden devam ediyor olması olarak gösteriliyor.

Yemen’deki insanlık krizinin 3 yılının doldurdu 2018 yılında Fransa, Suudilere silah ihracatını yüzde 50 oranında artırarak 1 milyar Euro’dan fazla ihra gerçekleştirdi. Krallık, hali hazırda Yemen’de Fransa malı Leclerc tank, Caesar topçu sistemi, ikmal uçağı ve firkateyn gibi çok sayıda araç kullanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi insan haklarına saygı göstermeyen ülkeler tarafından Yemen’de binlerce kişinin öldüğü, milyonlarca insanın açlıktan dolayı salgın hastalıklara yakalanmasına neden olan askeri operasyon, başta ABD olmak üzere Ingiltere ve Fransa gibi ülkelerin sağladığı silahlarla sürdürülüyor.

Fransa, Türkiye’ye “insani” gerekçeler göstererek ve büyük ahlakçı rolüne bürünerek silah ihracatını yasaklayıp dünya kamuoyuna “insan cani paradan önemlidir “mesajı verirken, Suudi Arabistan’a çok az kişinin umurunda olan Yemenlilerin vücutlarının parçalanması için Suudilere yüklü miktarda silaha ihracatına devam ediyor.

Emmanuel Macron’un yönetimindeki Fransa, silah satışında oldukça düşük yer kaplayan Türkiye’nin üzerini çizerken, Suudi Arabistan’a gelişmiş füze, uçak, bomba gibi oldukça pahalı ürünlerin satışını sürdürüyor.

Fransa’nın aldığı karar ahlaki değerlerin değil, büyük pazarlarının korunması için alınan bir karara benziyor. Ayrıca, Türkiye’ye silah ihracatını yasaklayan Almanya’nın da Yemen’e yönelik ihracat ambargosunu Fransizları istisna kılacak şekilde yumuşattığı ortaya çıkmıştı. Funke raporunda, çok sayıda ortak askeri projeye sahip iki müttefikin mevcut pazar paylarını kaybetmemesi için birbirlerine yardım ettikleri kaydediliyor.

Raporda, Almanya, Suudilere ambargo uygulamasına rağmen Fransa’nın ihracatında aksaklık yaşanmaması için işbirliğine devam ediyor. Fransa ile işbirliği neticesinde Almanya’nın, dolaylı yoldan Suudi Arabistan ile yapılan ticaretten hatırı sayılır miktarda gelir elde ettiği de ifade ediliyor.

Fransa, Suudi Arabistan ile karşılaştırıldığında devede kulak kalan Türkiye ihracatını feda ederek, oldukça etkili olan Kürt diasporası ve uluslararası kamuoyuna olumlu mesaj vermiş oldu. Öte yandan üretiminden gurur duyduğu silahları ile binlerce Yemenlinin ölümüne ve ölümlerinden para kazanmaya devam etmektedir. Bu durumun nedeni Yemenlilerin sesinin az çıkması ya da Husi olmalarının da önemli bir etkisi olduğu bir gerçeklik. Ayrıca, Fransa’nın dış politika birinci önceliğinin insan hakları ve adalet olmadığını anlamak için iş yaptığı ülkelere bakmak yeterli olacaktır.

Sosyal medyada alınan karardan sonra Fransa, hak etmediği halde oldukça olumlu bir şekilde komplimanlara mazhar olurken, dünyanın başka bir yerinde Fransız ürünü silahlarla hayatları cehenneme dönmüş insanların da bedduasına, çığlıklarını hedef oluyor.

Biz, kulağımızın dibinde çığlık atılıyormuş gibi davranarak iz kapatmaya yönelik bu adımlara dikkat etmeliyiz ki çığlık atan kimsenin kalmadığı yanılgısına kapılmayalım. (Mugayir)

Fransa ve Suudi Arabistan silah ticaretine ilişkin linkler:

https://www.google.com/amp/s/thedefensepost.com/2019/04/15/french-weapons-yemen-saudi-arabia-uae-disclose/amp/

https://www.google.com/amp/s/mobile.reuters.com/article/amp/idUSKCN1T51C0

https://www.google.com/amp/s/mobile.reuters.com/article/amp/idUSKCN1RA1WL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.