Formula 2’de feci kaza: Hubert hayatını kaybetti

Formula 2 sürücülerinden Antonie Hubert, Belçika Grand Prix’sinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti.

Spa-Francorchamps pistinin ünlü Eau Rouge çıkışında Juan Manuel Correa’nın da karıştığı kaza sonucu hayatını kaybettiği duyurulan genç Hubert, gelecekte Formula 1 takımı Renault’un pilot koltuğuna oturması konuşuluyordu.

Eau Rouge çıkışında aracın kontrolünü kaybederek bariyerlere çarpan Hubert’in aracına, ABD’li Correa saatte 280 kilometrenin üstünde bir hızla çarptı ve Hubert’in içinde bulunduğu aracın ikiye ayrılmasına sebep oldu.

2015 yılında Julien Bianchi’nin Çin Grand Prix’sinde hayatını kaybettiği kazadan sonra güvenlik önlemlerini artırarak halo kullanımına gecen FIA, son kaza sonrası aracın ikiye ayrılarak gelecek vaat eden bir pilotun hayatını kaybetmesi sonrasında “araçlar güvenli değil mi?” sorularının hedefi haline geldi.

Genç ve gelecek vadeden Hubert, 2019 sezonunda ülkesi Fransa ve Monaco’da birer yara kazanma başarısı göstermişti.

FIA AÇIKLAMASI

Feci kaza sonrası bir açıklama yayımlayan FIA, saat 17:07’de kaza geçiren Hubert’e hemen müdahale edildiği ve hastanaey kaldırıldığı ancak bütün müdahalelere rağmen saat 18:35’de hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kazaya karışan ABD’li Correa’nın hastaneye kaldırıldığı ve durumun stabil olduğunu bildiren FIA, sürücünün gözetim altında olduğunun da belirtti.

FORMULA 1 SÜRÜCÜLERİNDEN MESAJLAR

Antonie Hubert’in trajik ölümü Formula 1 dünyasını yasa boğdu. Aralarında Alonso’nun da olduğu eski ve hala kariyerlerine devam eden sürücüler yayınladıkları mesajlarla Hubert’in kaybını andılar.

Charles Leclerc: “İnanamıyorum. Huzur içinde uyu.”

Lewis Hamilton: “Bu yıkıcı. Anthoine dualarım, düşüncelerim bugün seninle ve ailenle. O benim için bir kahraman. Anthoine hayallerini gerçekleştirmek adına çabalıyordu. Bu olduğu için üzgünüm. Huzur içinde yat kardeşim.”

Carlos Sainz: “Anthoine’nin ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum. Huzur içinde yat.”

Max Verstappen: “Anthoine Hubert’in trajik kazasından sonra şok oldum. Korkunç. Düşüncelerim onunla, ailesiyle, arkadaşlarıyla ve sevdikleriyle.” (Mugayir )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.