Formula 1 Singapur Grand Prix’sinde Ferrari rüzgarı: Vettel, Leclerc

Formula 1 yarış sezonun 15. yarışı Singapur Grand Prix’sini Scuderia Ferrari pilotu Sebastian Vettel kazanarak, Italyan takımının art arda üçüncü zaferini getirdi.

Üç defa güvenlik aracının piste girdiği yarış, Ferrari pilotlarının neredeyse baştan sona üstünlüğü ile geçti. Ferrari’nin Fransız pilotu Charles Leclerc’in pole pozisyonunda başladığı yarış liderliği, pit stoplar sonrasında el değiştirerek Vettel’e geçti.

Pit stoplar öncesinde yarışa oldukça iyi başlayan ve liderliğini de güvenli bir mesafeden Mercedes pilotu Hamilton’un önünde sürdüren Leclerc, pit stop sonrası takım arkadaşı Vettel’e geçilmesiyle hoşnutsuzluğunu dile getirdi. Ferrari teknik ekibi, Leclerc’e “sakin olması ve yarışın kalanını düşünmesi” gerektiğini söylemek gerginliği düşürmeye çalıştı.

Mercedes’in beklentilerin aksine hayal kırıklığına uğradığı Singapur Grand Prix’i ile Ferrari pilotları 1 ve 2. sırayı alırken, Redbull sürücüsü Max Verstapen ise podyumun son sırasındaki yerin sahibi olmayı başardı.

Formula 1 pilotlar klasmanı lideri Hamilton, ikinci sırada başladığı yarışı pit stop sonrasında geri düşerek 4. sırada bitirebildi. 5 defa F1 şampiyonu İngiliz pilotun takım arkadaşı ve klasman ikincisi Valteri Bottas ise yarısı 5. sırada bitirdi.

Güvenlik aracı ve Ferrari’nin güçlü performansının damga vurduğu Singapur Grand Prix’i, Vettel’in 2018 Belçika yarışından beri ilk galibiyeti olduğu için hem dört kez şampiyon Vettel hem de tifosiler adına büyük bir sonuç oldu.

Formula 1 Singapur Grand Prix’i sonucunda oluşan sıralama şöyle:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.