Formula 1 İtalya Grand Prix’sinde tartışmalı sıralama turları

Formula 1 İtalya Grand Prix’sinde motor yarışlarında pek sık karşılaşılmayan bir olay yaşandı.

Monza pistindeki sıralama turlarının üçüncü seansında Sainz dışındaki sürücüler gerekli sürede start çizgisini geçemedikleri için sıralama sürelerini geliştirme fırsatını kaçırdılar.

Sıralama seansının bitmesine 4 dakika kala Alfa Romeo sürücüsü ve geçen yılın pole sahibi Kimi Raikonen Parabolica’da aracının kontrolünü kaybederek kariyerlere çarptı. Kaza sonrasından kırmızı bayrak sallanarak yarış durduruldu. Raikonen’in aracının güvenli bir alana çekilmesinden sonra yarısı tekrar başlatıldı.

Seansın bitimine 2 dakika kala piste çıkmaya başlayana sürücüler, büyük bir karmaşaya neden oldular. Mclaren’in İspanyol sürücüsü Carlos Sainz dışında hiçbir sürücü çizgiyi zamanında geçemediler. Böylelikle seansın basında yaptıkları tur zamanları geçerli sayıldı.

İtalya Grand Prix Sıralama Sonuçları


Tartışmalı seansı, Ferrari’nin Monako sürücüsü Charles Leclerc birinci sırada tamamlayarak yarınki yarışa pole pozisyonunda başlayacak.

Güçlü Ferrari motoruna karşı uzun düzlüklere sahip pistlerde zorlanan Mercedes, sıralama turlarının sonunda yaşananlardan faydalanan takım oldu. Pilotlar klansman lideri Lewis Hamilton 2, Valteri Bottas ise 3. sırada yer alacak.

Sıralama turlarının en büyük kaybedeni ise Ferrari’nin dört kez dünya şampiyonu pilotu Sebastian Vettel oldu. Vettel, bir tur atmak için çabalamasına rağmen çizgiyi zamanında geçemedi ve yarınki yarışa 4. sıradan başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.