Formula 1 (F1) Monaco Grand Prix’ine Hamilton damgası

Formula 1 takviminin 5. yarışı olan Monaco Grand Prix’ini Mercedes’in İngiliz sürücüsü Lewis Hamilton kazandı.

Pole pozisyonunda başladığı yarışı tekerleklerinde yaşadığı sıkıntıya rağmen önde bitirmeyi başaran Hamilton, sürücüler klasmanında da liderliğini sürdürdü.

Ferrari’nin Alman sürücüsü Sebastian Vettel, yarışı üçüncü sırada yitirmesine ragmen, Red Bull sürücüsü Max Verstapen’in 5. saniye ceza almasıyla podyumun ikinci sırasında kendine yer buldu.

Podyumun son sırasını ise yarışı dördüncü bitiren ancak Verstapen’in cezası nedeniyle bir sıra yükselen Valteri Bottas aldı.

Yarışın son turlarında buyuk bir çekişmeye sahne olan liderlik mücadelesinde Hamilton’u geçemeyen Verstapen ise yarışı 4. sırada bitirdi.

Bu sezon yapılmaya başlanan uygulama ile en hızlı tur ödülünü ise Red Bull’dan Piere Gasly kazandı. Gasly, yarışı 5. bitirdigi ici 10, en hızlı turu attığı için de 1 puan aldı.

Cumartesi günkü sıralama turlarında takım yönetimin taktik hatası nedeniyle 16. sırada kendine yer bulan Leclerc, evindeki yarışta buyuk hayal kırıklığına uğradı. Yarışa hızlı başlayan Leclerc, 12. sıraya kadar yükseldi. Ancak 15. turda Renault sürücüsü Nice Hulkenberg’le yaşadığı temas sonrasında arka tekerliği patladı. Pite dönmeyi başaran Leclerc, tekerleklerini değiştirip birkaç tur daha atmasına rağmen aracının hasarı nedeniyle yarışa veda etti.

Leclerc’in yaşadıkları ile büyük hayal kırıklığına uğrayan Ferrari takımı, Vettel’in ikinci podyumun ikinci sırasında yer almasıyla bir nebze umutlandı. Ferrari, 2019 sezonunda ilk defa ilk iki içersinde yer aldı.

Yarışta sıralama şöyle gerçekleşti:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.