Formula 1 efsanesi Niki Lauda hayatını kaybetti. Niki Lauda Kimdir?

Formula 1’in efsane isimlerinden Niki Lauda(70), organ yetmezliği tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

3 defa Formula 1 şampiyonluğu yaşayan Lauda, ailesi tarafından yapılan açıklamaya göre sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Geven yıl geçirdiği rahatsızlık sonrasında akciğer nakli yapılan efsane isim, operasyon sonrasında enfeksiyon kaptığı için tekrar hastaneye kaldırılmıştı.

1970″lerin sonuna damgasını vuran James Hunt rekabetiyle Formula 1’i sevdiren isimlerden olan Lauda, geride 3 şampiyonluk ve çok sayıda unutulmaz an bıraktı.

Lauda, 1975, 1977’de Ferrari ile1984 yılında da McLaren takımlarıyla şampiyonluklar yaşadı. 1976 yılında Almanya’nın Nürburgring pistinde geçirdiği kazada arabası alev almış ve yüzünün bir bölümünde kalıcı yanık izleri oluşmuştu.

James Hunt ile rekabeti sinema klasikleri arasında giren Rush filmine konu olmuştu.

NİKİ LAUDA KİMDİR?
1949’da Viyana, Avusturya’da doğan Andreas Nikolaus Lauda ya da bilinen adıyla Niki Lauda kariyerine teknik ekip üyesi olarak başlamış. Varlıklı olan ailesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen 1971 yılında March takımına girmiş ve hem F1 hem de F2’de yarışmış. 1973’de BRM’ye katılan Lauda, 1974 yılında ise BRM’den ayrılıp Ferrari’ye geçen Clay Regazzoni’nin tavsiyesiyle, Enzo Ferrari tarafından takımın pilotu olarak kariyerine devam etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.