2021 yılının Formula 1 aracı ortaya çıktı: Yenilikler dikkat çekiyor

Formula 1’de 2021 yılından itibaren kullanacak aracın ilk görüntüleri ortaya çıktı.

FIA tarafından uzun ve dikkatli çalışma sonrasında hayata geçirilen araç, Sauber’e ait rüzgar tünelinde bir dizi teste tabi tutuldu. 2021 yılındaki aracın %50 boyutunda olan model, Formula 1 için devrim niteliğindeki değişim hakkında kapsamlı bilgi edinilmesini de sağladı.

Günümüzdeki Formula 1 araçları, yakından takibi ve dolayısıyla geçişi zorlaştırıcı şekilde dizayn edilmiş. Aerodinamik düzenlemeler içeren yeni araç, söz konusu dezavantajı %50 seviyelerinden %5 ile %10’a kadar düşürmesi bekleniyor. Hava akımının arkadaki aracın yol tutuşunu ve kontrolünü zorlayan tasarımı böylelikle büyük oranda değişikliğe uğrayacak.

2021 yılı Formula 1 sezonundan kullanılmaya başlanacak araç

Aracın, motor soğutma ve havalandırması için radikal değişiklikler düşünülmese de gözle görülür bir takım oynamalarına yapılması bekleniyor. Yeni Formula 1 aracının hem performans hem de estetik bakımdan ilerleme sağlaması hedefleniyor. FIA, aracın görüntüsünün güzelliği ile performansını birbirinden ayırmıyor. Böylece daha fazla izleyici ve katılımcı sağlanması umuluyor.

2021 yılından itibaren kullanılacak yeni Formula 1 aracı

Yeni dizayndan nasibini alan parçalardan biri de lastikler. 2021 yılından itibaren daha ince lastikler kullanılacak.

Ayrıca, aracın yol tutuşunu güçlendirmek için yeni bir taban üzerinde de çalışılıyor. Yere daha yakın olan aracın alt tabakası, sürtünme sağlayarak yol tutuşunu hatırı sayılır ölçekte artıracak.

FIA, yeni testlerle birlikte aracın tam olarak yakın bir zaman içerisinde ortaya çıkacağını kaydediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.