Finlandiya Türkiye’ye silah satışını durdurdu: Gerekçe savaş ilan edilmesi ve insan hakları ihlali

Finlandiya, Suriye’deki YPG/ SDG’ye yönelik operasyonu nedeniyle Türkiye’ye askeri malzeme satışını durdurduğunu açıkladı.

Twitter hesabından açıklama yapan Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen, Türkiye’ye yönelik alınan kararı “Finlandiya savaş ilan eden ya da insan haklarını ihlal eden ülkelere silah satışı yapmıyor” diyerek duyurdu.

Kaikkonen, Türkiye’ye askeri malzeme satışı için lisans verilmeyeceğini ifade etti. Finlandiya, Türkiye’ye Suriye’deki YPG/SDG hedeflerine yönelik operasyon sonrası kısmi yaptırım uygulayan ilk ülke oldu.

Finlandiya, Sipri’nin 2017 yılı verilerine göre 106 milyon dolar silah ihracatı yaptı. Türkiye, 8 milyon dolarlık ithalat ile Finlandiya’nın en fazla silah satışı yaptığı ülkeler arasında yer alıyor.

Türkiye tarafından şu ana kadar söz konusu adımla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Finlandiya Savunma Bakanı Antti Kaikkonen’in açıklaması şu şekilde:

“Türkiye, Suriye’nin kuzeyine askeri operasyon başlattı. Durum oldukça ciddi. Benim sorumluluk alanıma ilgili olarak: Finlandiya, savaş ilan eden ve insan hakları ihlali yapan ülkelere silah satışı yapmamaktadır. Bu durumda, Türkiye’ye herhangi yeni silah satışı için lisans verilmeyecektir.” (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.