FBI’dan Rus Maria Butina ‘ya casusluk gözaltısı

ABD’li muhafazakâr Trump destekçileri ve NRA (Ulusal Tüfek Birliği) yetkilileriyle yakın ilişkiler kuran, bireysel silahlanma hakkı savunucusu Maria Butina, ABD politikalarını Rusya lehine yönlendirmek amacıyla komplo kurma suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı.

”The Right to Bear Arms” adlı bireysel silahlanma hakkını savunan grubun kurucusu, ayrıca Rusya Merkez Bankasında yönetici asistanı olarak çalışan Maria Butina (29), pazar günü FBI yetkilileri tarafından Washington DC’de gözaltına alındı. Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Helsinki’de gerçekleştirdikleri tarihi görüşmeden birkaç saat sonra ABD Adalet Bakanlığı, Butina’ya yöneltilen suçlamaları açıkladı. Butina’nın 2015 ve 2016 yılında Rusya adına ”casusluk faaliyeti” amacıyla ABD topraklarına defalarca girip çıktığı suçlaması yer alıyor. Ayrıca, Butina, ABD’li politikacılarla yakın ilişkiler kurarak, ABD kurumlarına sızarak ve iletişim ağları oluşturarak Rusya hükümetinin çıkarlarını öncelikli hale getirmekle de suçlanıyor.

Maria Butina ve banker patronu Alexander Torshin, NRA’ya sızmaya çalıştılar. Torshin derneğin ömür boyu üyesi olurken, Butina da düzenli olarak dernek toplantılarına ve hedef atışı talimlerine katılarak üyelerle ilişki geliştirmeye çalıştı.

FBI’n mahkemeye sunduğu deliler arasında, 2015 yılında Butina’nın adı açıklanmayan muhafazakâr bir eylemciye gönderildiği belirlenen e-postada, ABD kongresinin en büyük lobi kuruluşu olarak adlandırdığı ”NRA” ile sıkı ilişkiler kurarak Cumhuriyetçi Parti’nin Rusya’ya yönelik olan geleneksel düşmanca tutumunun değiştirilmesine yönelik projeden bahsediliyor.

Butina’nın gözaltına alınması, onun Trump’ın kampanyasına sızmak ve Cumhuriyetçi Parti’nin adayından Rusya’ya yönelik yaptırımların zayıflatacağına dair açıklama yapmasını sağlamak için yaptıklarını gözler önüne seriyor. Trump’ın Başkanlık adaylığının açıklamasından birkaç hafta sonra evanjeliklerin Las Vegas’ta düzenledikleri bir etkinliğe katılan Butina, Trump’a ”iki ülkenin de ekonomilerine zarar veren yaptırımları uygulamaya devam edecek misiniz” sorusunu yöneltmeyi başardı. Trump, ‘’ben Putin’i tanıyorum… Putin’le çok güzel anlaşacağımı düşünüyorum. Tamam mı? Yaptırımlara ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum” cevabını vermişti.

Rus Ruleti ve Trump

Son dönemin en tartışmalı kitaplarından Rus Ruleti’nde, Trump’ın danışmanları Steve Banon ve Cumhuriyetçi Ulusal Kongre Başkan Reince Priebus’un Butina ile olası hedeflerinden endişe duydukları aktarılıyor.

Rusya’nın ABD seçimlerine müdahalesi ve Maria Butina’dan da bahseden Rus Ruleti kitabı

Rus Ruletine göre Banon ve Priebus aralarında ”o kadının etkinlik için Las Vegas’ta ne işi vardı?” diye tartıştılar. Ayrıca, ”Trump onu nasıl çağırdı? Ve Trump’ın cevabı?” sorularını ortaya atan Banon, Trump’ın verdiği cevabın önceden hazırlandığından şüphelendiği söylüyor. Priebus ise, kadının muhafazakarların düzenlediği her etkinlikte görüldüğünü ekliyor.

Maria Butina ve eski NRA Başkanı David Keene, NRA Genel Merkezi, Virginia – 2014

FBI’ın mahkemeye sunduğu belgelerde Trump’ın adı geçmiyor. Ancak, Butina’nın 2015 yılında daha sonra Rusya Merkez Bankası Başkanı olacak Torshin’e gönderdiği mesajda, daha önce NRA’nın düzenlediği etkinlikte görüştüğü Cumhuriyetçi bir adayla, ”resmi olarak adaylık duyurusunun yapıldığı akşam konuştuğunu” aktarıyor. Söz konusu adayın kim olduğu belirtilmiyor. Ancak Butina’nın Wisconsin valisi Scott Walker’la o zaman diliminde bulunduğu bir etkinlikte fotoğraf çektirdiğine değiniliyor.

Maria Butina’nın Derin İlişkileri

Butina ve Torshin’in Cumhuriyetçi birçok adayla ilişki kurmak için 2016 yılı boyunca çaba harcadıkları belirtiliyor. Butina’ya Güney Dakota’da bir şirket kurmak için yardımcı olan Cumhuriyetçi danışman Paul Erickson, Trump’ın kampanyasında yer alan üst düzey yetkiliye ”Kremlin Connection” başlıklı e-postada Trump’ın kampanyası ve Putin arasında iletişim sağlanması için aracılık teklifinde bulunuyor. Erickson, Louisville’de yapılacak NRA kongresinde Trump, Butina ve Torshin’in görüşmesi önerisinde bulunuyor. Görüşme gerçekleşmiyor ama Torshin ve Donald Trump JR. Kongrede özel bir akşam yemeğinde bir araya geliyorlar.

Butina, seçimlerden sonra Trump’ın geçiş töreni için gönüllü olarak çalışmak istediğini belirtiyor. Trump’ın bağışçılarından biri, Butina’nın yemin törenine katıldığını söylüyor. FBI, Butina’nın Kongre üyeleri ve Rus yetkililerini ”arkadaşlık ve diyalog” kurmak amacıyla ”Ulusal Dua Kahvaltısı’ ‘nda bir araya getirme çalıştığını belirtiyor.

Maria Butina ve Alexander Torshin, Ulusal Dua Kahvaltısı, Washington DC. – 2015

Daha önce basına yansıyan haberlerde, Trump, Torshin ve Rus delegasyonu ile kahvaltıdan önce buluşmaya hazırlanırken, Beyaz Saray Güvenlik biriminin Torshin’in İspanyol polisi tarafından kara para aklama ve organize suç örgütü şebekesi ”lideri” olduğu gerekçesiyle aradığını fark etmesinden sonra, buluşma iptal edilmişti.

Kaynak:

Yahoo News, The Daily Beast

https://www.yahoo.com/news/nra-linked-russian-aide-arrested-charged-foreign-agent-222233028.html?soc_trk=gcm&soc_src=bad81b5f-db87-38f1-ad4e-b7e8e737f190&.tsrc=notification-brknews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.