FAŞİZM/ Hindistan’da ‘Vatandaşlık Yasası’ protestoları: 11 ölü

Hindistan’da müslümanların vatandaşlığa geçmesini büyük ölçüde engelleyen Yeni Vatandaşlık Yasası, ülke genelinde polis şiddetini ön plana çıktığı protestolara neden oluyor.

Bir haftadan fazla süredir devam eden protestolara resmi rakamlara göre en az 11 kişi hayatını kaybetti. Hindistan polisinin protestoları bastırmak amacıyla protestocuları hedef alarak ateş açtığı iddia ediliyor.

Hayatını kaybeden protestocular arasında kurşun yarası bulunanların sayısındaki çokluk, polisin hedef alarak ateş ettiği iddialarını güçlendirir nitelikte.

Hindu milliyetçisi Baharatiye Janata Party (BJP) yönetimindeki Asya ülkesi, özellikle Narendra Modi’nin göreve gelmesiyle pek çok alanda faşist olarak değerlendirilen söylem ve eylemlere sahne oluyor. Son olarak Vatandaşlık Yasası’ndaki değişiklik, büyük ve şiddetli protestolara neden oldu.

Yeni Vatandaşlık Yasası ile Müslümanların Hindistan vatandaşı olabilmesi oldukça zorlaşıyor. Yasayı ayrımcılık nedeniyle eleştiren tepkili kalabalıklar, sokağa çıkarak yasanın geri çekilmesini talep ediyorlar.

Göstericilerin talepleri karşılanmak bir yana, polis, asker ve bazı iddialara göre BJP milislerinin şiddetine hedef oluyorlar. En az 11 kişinin hayatını kaybettiği ve yüzlerce kişinin de yaralandığı protestolar, tüm siddetiyle devam ediyor.

Uttar Pradesh ve Yeni Delhi başta olmak üzere ülke geneline yayılmış protestolar, Hindistan hükümeti tarafından mobil interneti engelleyerek daha da yayılmasını durdurmaya çalışıyor.

Aligarh, Mau, Azamgarh, Lucknow, Kanpur, Bareilly, Shahjahanpur, Ghaziabad, Bulandshahr, Sambhal ve Allahabad gibi yerleşim yerlerinde internete erişim engellenmiş durumda. Assam’da ise internete erişimin tekrar sağlanmaya başlandığı ifade ediliyor.

Tepki çeken yasayı anayasaya aykırı olraka değerlendiren Batı Bengal, Punjab, Kerala, Madhya Pradesh ve Chhattisgar eyaletlerinin Başbakanları, söz konusu yasanın kendi eyaletlerinde yeri olmadığını açıkladılar.

BJP FARKLI SESLERİ BASTIRMAYI SEÇTİ

Hindistan Meclisi üyesi Sona Gandhi, proteslar ve devlet güçlerinin şiddet uygulaması üzerine açıklama yaparak, ” BJP’nin ayrılıkçı ve insan karşıtı politikalarına karşı ülke genelindeki üniversitelerde ve akademik kurumlarda protestolar düzenleniyor. Demokratik ülkelerde insanların eleştirilerini ve endişelerini dile getirme hakları vardır” ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Gandhi, “Devletin görevi vatandaşlarını endişelerini dinlemektir. BJP ise insanların söylediklerini umursamadı ve kaba güç kullanarak farklı sesleri bastırmayı seçti” dedi.

(Enes Kahrıman)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.