Facebook’un factchecking yapması için anlaştığı site, yalan haber kaynağı çıktı

Facebook’un yalan haberleri ortaya çıkarmak için anlaştığı internet haber sitesi, yalan haber kaynağı çıktı.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, platformunda son dönemde artan yalan haberleri engellemek için factchecking programı başlattı. Programa çok sayıda güvenilir internet sitesini dahil eden Facebook, programa dahil ettiği son site ile tartışmalara neden oldu.

Daily Caller adlı haber sitesi aşırı sağcı ve sıklıkla yalan haber ve hikayeler yayınlamasıyla biliniyor.

Fox News’in aşırı sağcı sunucusu Tucker Carlson’un sahibi olduğu Daily Caller, şubat ayında ABD’li Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez’e ait olduğu iddiasıyla çıplak bir fotoğrafı haberleştirmişti. Trump çizgisinde yayın politikası ve sık sık yalan haberler nedeniyle eleştirilerin hedefi ola sitenin Facebook’un güvenilir bilgiye erişilmesini sağlamak amacıyla başlattığı programda yer alması, söz konusu programın ciddiyetinin sorgulanmasına yol açtı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Daily Caller, “yayın politikalarını bir tarafa bırakmayacaklarını” açıklamasına rağmen eleştiri sahiplerini tatmin edemedi. Daily Caller’ın yalan haber, bilgi paylaşımının denetlenmesi gibi bir göreve getirilmis olmasının, söz konusu haber sitesi icin “çıkar çatışması” yaratacağı ve taraflı tutum takınacağından endişe ediliyor.

Fox News’in popüler yüzü ve Daily Caller’ın sahibi Tucker Carlson ise mülteci karşıtı tutumu, gündeme ilişkin aşırı yorumlarıyla biliniyor. Carlson, geçtiğimiz aylarda program konuğuna ağza alınmayacak hakaretler etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.