Eşref Kolçak kimdir? Kaç yaşında, nereli ve oynadığı filmler hangileri?(Yeşilçam)

Usta oyuncu Eşref Kolçak hayatını kaybetti. Gemlik devlet hastanesinde hayata gözlerini yuman Kolçak, Yeşilçam’da başta olmak üzere çok sayıda filmde rol almıştı. Peki, Eşref Kolçak kimdir? Kaç yaşında, nereli ve oynadığı filmler hangileri?

Acı haberi ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, ” Uzun süredir yoğun bakımda tedavi gören usta oyuncumuz Eşref Kolçak’ı saat 17:00’da kaybettik. Nur içinde yatsın” diyerek duyurdu.

EŞREF KOLÇAK KİMDİR?

Eşref Kolçak, 28 Ocak 1927 Tarihinde Erzurum İspir’de doğdu. Babası İspir Gaziler köyünden Harun Kolçakoğlu, annesi ise daha sonra Hateme adını alan Rus kökenli Katya’dır. 1941 yılında İstanbul’a geldi. Kasımpaşa’da oturdu. Sultan Ahmet Erkek Sanat Enstitüsü’nü bitirdi. Tesfiyecilik, marangozluk okudu. Marangozluk ve ayakkabı tamirciliği gibi işlerde çalıştı. Kasımpaşa’da oturduğu zamanlarda marangoz dükkanı ve mobilya mağazası vardı.

1944 yılında Atilla Revü Opereti’nde tiyatroya başlayan sanatçı, 1945 yılında Ses Tiyatrosuna geçti.

1947 yılında figüranlıktan oyunculuğa geçtiği film Cahide Sonku ile birlikte oynadığı “Fedakar Ana” filmi olmuştur. 1950’li ve 60’lı yıllarda, melodram ve kahramanlık filmlerinin jönü olarak çıktı karşımıza.

Bir Şoförün Gizli Defteri (Atıf Yılmaz), Namus Uğruna, Düşman Yolları Kesti (Osman Seden) önemli filmlerinden bazılarıdır.

Sanat hayatı boyunca 200’e yakın sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı.

Eşref Kolçak, 1982 den beri Bursa’nın Gemlik ilçesindeki evlerinde yaşıyor.

Eşref Kolçak, 1955 de Özcan Kolçak ile evlendi , eşi 13 ocak 2010 da vefat etti. Pop müzik sanatçısı Harun Kolçak’ın babasıdır.

EŞREF KOLÇAK FİLMLERİ

Eşref Kolçak, oyunculuk kariyeri boyunca pek çok filmde rol aldı. Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Osman Seden ve Remzi Jöntürk gibi yönetmenlerin filmlerinde kendisine yer buldu.

Eşref Kolçak’ın filmleri şöyle;

Yıkılmayan Adam

Hanım

Öğretmen Kemal

Unutumlayanlar

Süpermen Geri Dönüyor

Namus Uğruna

Güle Güle

Berlin in Berlin

Yarın Bizimdir

Silah Arkadaşları

Dört Yanım Cehennem

Suçlu Gençlik

Şeref Sözü

Yarın Ağlayacağım

Kahır

Esir

İkimiz de Sevdik

Altar

New York’ta Beş Minare

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.