Erdoğan’ın dostu Idlib’i bombalıyor: Yeni mülteci dalgası bekleniyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişkisi bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin, “teröristlerin barınma alanı” olduğunu iddia ettiği İdlib’de yoğun hava ve kara bombardımanı başlattı.

Rusya’ya ait savaş uçaklarının da katıldığı bombardıman neticesinde halihazırda evlerini terk etmek zorunda kalan yuzbinlerce kişiye her saat başı binlerce kisi ekleniyor.

Çok sayıda yerleşim alanı hayalet şehirlere dönüşürken, savaş suçları işledikleri belgelenmiş Suriye rejim milisleri de yeni alanlar ele geçirmeye devam ediyor.

Rusya ile varılan mutabakat sonrasında kurulan gözlem noktalarının bulunduğu alanların da bombalandığı son saldırı dalgası, Türkiye açısında yeni mülteci anlamına geliyor.

Daha öncesinde gözlem noktalarını vuran ve bir noktayı da kuşatan Rusya destekli Suriye rejim milislerinin Türkiye’ye ait alanları direkt hedef alabileceği belirtiliyor.

Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada saldırılar nedeniyle 50 bin Suriyelilelinin Türkiye’ye girebileceğini ifade etmişti.

ERDOĞAN-PUTIN GÖRÜŞMELERİNDE TEK TARAF KAZANÇLI ÇIKIYOR

Erdoğan ve dolayısıyla Türkiye üzerinde büyük etkisi olduğu ifade edilen Putin’in Erdoğan ile her görüşmesinden büyük kazançlı çıktığı ve son saldırının da yine bu görüşmeler sonrasında görülen “zayıflık” nedeniyle başlatılmış olabileceği değerlendiriliyor.

4 milyondan fazla sıvının yazdığı Idlib, Erdoğan’ın defaatle dile getirdiği Suriye’nin kuzeyine mültecilerin yerleştirilmesi fikrine de darbe vurur nitelikte.

Erdoğan, taviz üstüne taviz vererek Idlib’de yaşayan milyonların yerlerinden edilmesine kabullenirken, mültecilerin yerleştirilmesi planlanan alanlara da Rusya-İran-Suriye’nin olası saldırılarını durdurma yeteneği ve isteği sorgulanıyor.

Iki otoriter lider arasında genellikle tek tarafın büyük payı sahiplendiği görüşmeler, Türkiye’nin mevcut Suriye politikası sadece bir kişinin ağzından çıkan sözlere ve verdiği garantilere bırakılmalı mi sorularına neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.