Erdoğan’ın ABD’deki “Ümmet” konuşmasında davetli sorunu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) “Ümmeti Birleştirme” temalı konuşmasına davetli olan isimlerden bazıları konuşmaya katılmayacaklarını duyurdular.

22 Eylül’de ABD’nin New York kentinde Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin ev sahipliğinde yapılacak konferans esnasında konuşacağı duyurulmuştu. Duyuruda ABD’deki Müslüman toplumunun önde gelenlerinin de konferansa katılacağı belirtilmişti.

Ancak, Erdoğan ve katılımcı listesinin yer aldığı duyuruların yayınlanması ile adi geçen pek çok isim, söz konusu konferansa ve Erdoğan’ın konuşmasına katılmayacaklarını açıkladılar.

Altı kişilik katılımcı listesinde yer alan Dalia Mougahed, Omar Suleiman ve Yasir Qadhi sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlarla “etkinliğe” katılmayacaklarını belirttiler.

Erdoğan’ın “Ümmeti Birleştirme” temalı konuşmasına ve konferansa yönelik bu tutum, sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da Erdoğan’ın popülaritesini kaybettiği şeklinde yorumlara neden oldu. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.