Erdoğan, yabancı basın mensupları ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilik tanımı ve sonrasında aldığı kararla tartışma başlattı.

30’dan fazla yabancı basın mensubunun katıldığı toplantıda uluslarası gelişmeler dahil olmak üzere geniş kapsamlı bir konuşma yapan Erdoğan, gazeteciliğin tanımını da yaparak, gazetecilere meslekleri ile ilgili bilgi verdi.

AKP sözcüsü Ömer Çelik, AKP Genel Başkan yardımcısı Mahir Ünal, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da toplantı da yer aldı.

Erdoğan, gazetecilere şöyle seslendi: “Gazetecilik unutmayın hakikat arayışıdır. Çünkü her gazeteci aynı zamanda bir araştırmacıdır. Gazeteci doğruların peşindeki insandır. Yalan ve manipülatif haberlere tevessül etmek. Muhatabına saygısızlık etmeninin yanında, bireyin doğru haber alma hakkını da ihlal etmektir. Hepimizin üzerine titrediği medya özgürlüğü işte bunun için vardır. İnandırıcılığını ve itibarını kaybetmiş bir medya açık söylüyorum ne topluma ne de insanlığa hiçbir faydası olamaz. Takipçilerinin nezdinde güven erozyonuna uğrayan bir basın kuruluşu öncelikle o meslek mensupları için ağır bir yüktür. Demokrasilerde 4. kuvvet olarak nitelendirilen medya siyaseti dizayn etmenin, muarızlarını imha etmenin bir aracı haline dönüştürülmemelidir.”

BASININ HALK ADINA SİYASETÇİLERİ DENETLEMESİNE ASLA KARŞI ÇIKMADIK

“Biz basın yayın organlarının halk adına siyasetçileri denetlemesine, milletin çıkarları için gözcülük yapmasına asla karşı çıkmadık, çıkmıyoruz. Bilakis denetim aracı olması gereken medyanın bir tahakküm aracına, siyaseti kendi istekleri doğrultusunda biçimlendirme vasıtasına dönüşmesine itiraz ediyoruz. Biz seçilmişler üzerinde anti demokratik bir vesayet organı gibi hareket eden, kibirli, yanlı, art niyetli bir gazetecilik anlayışına karşı çıkıyoruz. Gerçeklerin ortaya çıkması için kimi zaman canı pahasına görev yapan basın emekçilerine saygımız sonsuzdur. Ancak hakikatin tecellisi için çalışmak yerine tek gayesi iktidarı devirmek olan muhteriz bir siyasetçi gibi davrananlara da gazeteci gözüyle bakmıyoruz.”

SADECE GERÇEKLERİN PEŞİNDEN KOŞUN

“Kalemini ve kamerasını terör örgütlerinin emrine verenler bizim nezdimizde asla gazeteci olamazlar. Bizi sık sık eleştirenlerin bilerek gözden kaçırdığı nokta işte burasıdır. Çoğu zaman muhataplarımız gerçeği keşfetmek için değil, zihinlerindeki kalıplara, ön yargılara cevap bulma gayesiyle ülkemize bakıyorlar. Biz, sizlerden ülkemizle ilgili meselelere hakkaniyetle yaklaşmanızı, bize dair haberleri etik ilkeleri çerçevesinde değerlendirmenizi rica ediyoruz. Algının, olgunun önüne geçtiği böylesi bir dönemde sizlerden sadece gerçeklerin peşinde koşmanızı bekliyoruz.”

TOPLANTI BASINA KAPALI SÜRDÜ

Gazeteciliği “hakikat arayışı” olarak tanımlayan Erdoğan, konuşmasından sonra yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayacağını ifade etti. Ancak, daha sonra yapılan açıklama ile soru-cevap bölümünün basına kapalı olacağı duyuruldu.

Toplantıyı canlı olarak yayınlayan çok sayıda televizyon kanalı, bilgilendirmeden sonra yayınlarını kesmek zorunda kaldı.

Erdoğan’ın söz konusu soru-cevap bölümünün yayın organları tarafından yayınlanmasını istememesinin nedeni olarak, uzun zamandır AKP etkisinde yer alan Türk basının aksine, Erdoğan’ı terletecek soruların muhatabı kılacak çok sayıda gazetecinin toplantı da yer alması olarak gösteriliyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.