Erdoğan Sudan’daki darbeyle ilgili konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Burkina Faso Devlet Başkanı Roch Marc Cristian Kabore ile bir dizi görüşmelerden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Sudan’da ordunun darbe yaparak Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in ev hapsine almasını “Sudan demokratik süreci çalıştırmalı, her askeri darbe kan kaybıdır” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

– Kendisine ve heyetine ülkemize hoş geldiniz diyorum. Bu tarihi ziyaretin Burkina Faso’dan cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olduğunu belirtmek istiyorum. Ticaret rakamını beraber çalışarak arttırma kararımızı teyit ettik. Özel sektörümüzü Burkina Faso ile yatırım için teşvik ediyoruz.

– Terörle mücadele alanında karşılıklı işbirliğimizi ve ortak irademizi yeniledik. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yanımızda olan Burkina Faso’nun desteğine özellikle güveniyorum. Karşılıklı saygı ve eşit ortaklık düzeyinde Afrikalı ülkelerle ilişkilerimizi daha da ileriye taşımaya kararlıyız. Afrikalı dostlarımıza kendi sorunlarına yine kendi hassasiyetleri kendi dinamikleri çerçevesinde çözüm üretecek birikime fazlasıyla sahiptir.

– Adalet Bakanlarımızın arasında Suçluların iadesi anlaşmasını da en kısa sürede gerçekleştirmek suretiyle özellikle terör örgütü üyesi kişilerin iadesini karşılıklı olarak temin edeceğiz.

– Girişimcilerimize sağladıkları destek nedeniyle teşekkür ediyorum.

– Malumunuz darbeyle gelmiş bir siyasetçi değilim.

– Sudan demokratik süreci çalıştırmalı, her askeri darbe kan kaybıdır.

– Milli uzlaşı temelinde, barış içinde Sudan’ın bu süreci atlatması temennimdir.

– Darbe karşıtlarının darbecilerle iş yaptığını görüyoruz.

– Sudan bu işi suhuletle başarmalı diye düşünüyorum.

Son dönemde Sudan’ın sıkıntılarını da bilen birisiyim, bütün bu ekonomik sıkıntıları da aşmak suretiyle Sudan’ın bu durumu aşması bizim için önem arz etmektedir.

– Sayın Ömer Beşir ile ilgili çok değişik haberler gelmektedir. Evinde midir başka bir yerde midir bunlarla ilgili bilgi vermemiz mümkün değil. Ama barış içinde bu dönemin atlatılması temennimdir.

Burkina Faso Cumhurbaşkanı Kabore de, ortak basın açıklamasında “Türkiye’ye çatanlar Burkina Faso’ya, Burkina Faso’ya çatanlar da Türkiye’ye çatmış kabul ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.