Erdoğan İstanbul’da yenilgiye hazırlanıyor: Yenilginin sorumlusu Binali Yıldırım

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yenileme kararı alınan İstanbul seçiminde neden ön planda olmadığına yönelik iddialar ortaya çıktı. AKP’li yetkililerle konuşan Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, köşesinde AKP’nin seçim stratejisinde değişiklik olduğunu yazdı.

Acet’e konuşan AKP’li yetkili “Hareket noktamız şu şekilde: Bu seçimi kazanırsa Binali Bey kazanacak. Kaybederse yine o kaybedecek” dediğini aktardı. Söz konusu beyanı değerlendiren gazeteci Ruşen Çakır ise bu durumu Erdoğan’ın olası İstanbul yenilgisinden en az hasarla çıkması amacının ifşası olarak değerlendirdi.

Çakır’ın yorumunu doğrular nitelikte bir başka beyanda daha bulunan AKP’li yetkili, Erdoğan’ın seçim çalışmalarında ön plana çıktığını ve CHP’nin de bunu kullandığını belirterek “CHP, İstanbul seçimlerini Cumhurbaşkanımız ile bir yarışa dönüştürmeye çalışıyor. Tayyip Erdoğan’a kaybettirme üzerine bir strateji izliyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Erdoğan’ın geri çekilmesinde İstanbul’da yeni bir yenilgi olasılığının hayli yüksek olduğu şeklinde yorumlanan açıklamalar, bütün sorumluluğun Binali Yıldırım’a yüklenmesi olarak da değerlendiriliyor. 31 Mart Seçimlerinde oldukça aktif olan Erdoğan, AKP’nin Türkiye genelindeki büyük hayal kırıklığının da açıkça dile getirilmese de en büyük sorumlusu olarak görülüyor. Yıllardır Türkiye’de başarılı seçim kampanyaları ve sonuçları elde eden AKP’de başarılar sürekli Erdoğan’a mal edilmişti. Yenilgilerin ise başkalarına mal edilmesi AKP’nin Erdoğan’ı korumanın yeni yöntemi olarak değerlendiriliyor.

Acet, yazısında Erdoğan’ın İstanbul’da 39 ilçede miting yapacağına yönelik bazı ifadelerin olduğunu hatırlatmadı üzerine AKP’li yetkilinin, “Bizden böyle bir açıklama duydunuz mu? diye karşılık verdiğini yazdı.

ERDOGAN YERİNE SÜLEYMAN SOYLU

Medyascope’taki yayınında seçimi ve Erdoğan’ın İstanbul’da görünmemesini değerlendiren Ruşen Çakır, Erdoğan’ın boşluğunu Süleyman Soylu’nun doldurduğunu belirtti.

Çakır, 31 Mart’ttan önce polemik yaratan açıklamaları ile gündemi işgal eden Erdoğan yerine, son günlerde Soylu’nun geçtiğini ve yaptığı açıklamalarla CHP’den karşılık beklediğini ifade etti. Çakır, Soylu’nun kendisine karşılık verilmesi için çok sayıda açıklamada bulunduğunun altını çizdi. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.