Erdoğan: “Bir devlet terör örgütüyle masaya oturmaz”

Suriye’nin kuzeyinde devam eden Barış Pınarı Harekatı hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, operasyonda su ana kadar 2 Türk askeri ile 14 Suriye Ulusal Ordusu mensubunun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’ın YPG-Türkiye arasında barış görüşmeleri/ müzakere ifadelerine, “Bazı ülkeler kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar, arabuluculuk yapmaya talip olan var; siz ne zaman bir devletin terör örgütüyle masaya oturduğunu gördünüz?” diyerek olumsuz yanıt verdi.

Ancak, Erdoğan’ın iddia ettiğinin aksine dünya genelinde çok sayıda devlet ile terör örgütleri arasında barış görüşmeleri gerçekleştirildi. Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK ile de 2013-15 arasında bir dizi görüşme gerçekleştirilmişti.

Erdogan bu duruma değinmezken, Türkiye’nin güney Asya ülkesi Filipinler ile 1968 yılından bu yana faaliyet gösteren ve bazı ülkeler tarafindan terör örgütü olarak kabul edilen Moro İslami Kurtuluş Cephesi(MILF) arasındaki barış görüşmelerine aktif olarak katılmış ve ateşkes anlaşmasının imzalanmasını katkı sağladığını da unutmuş görünüyor.

2014 yılında Filipinler ile Milf arasında imzalanan ateşkes anlaşmasına Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanı Yardımcısı Naci Koru ve Filipinler Büyükelçisi Esra Cankorur hazır bulunmuşlardı.

Milf ile Filipinler arasında 40 yıldan fazla süren çatışmalarda 120 binden fazla insan hayatını kaybetmiş. 2012 yılında Türkiye, İslam Örgütü ve bölge ülkelerinin de desteği ile hızlanan barış görüşmeleri, 2014 yılında Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino ile MILF lideri Hacı Murat Ismail’in imzaları ile kalıcı bir barış sürecine evrilmişti.

Kısacası, Erdoğan’ın terör örgütü olarak adlandırılan gruplar ile devletlerin barış görüşmesi yürütmedikleri yönündeki iddiası çok saydı örnekle çürütülebilir. ( Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.