Emeklilikte yaşa takılanlar için çözüm var mı? EYT’lilere müjdeli haber

Binlerce kişiden oluşan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için çözüm önerisi var mı? Türkiye tarihinden belki de ilk defa bir konuda siyasiler fikir beyan etmekten kaçınıyor. EYT’liler için hala doğru düzgün bir çözüm bulunmuş değil.

EYT’lilere müjde, EYT son dakika gelişme, emeklilikte yasa takılanlarla ilgili son dakika haberleri başlıklı siteler her gün cok sayıda haber geçiyorlar. Ancak, beklentilerin aksine menfî bir durum yaşanmıyor.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT)

AKP iktidarindan önce emekli olmak için belirlenmiş gün sayısını doldurmak yeterli oluyordu. Ancak Avrupa Birliği süreci ve IMF ile yapılan görüşmeler bu durumu değiştirdi.

Yeni emeklilik düzenlemesi ile artık belli bir yaşa gelmeden emekli olmanın önü kapatıldı. Bu durum, önceki hükümetler döneminde yasal olan uygulamayı takip etmiş olanları mağdur etti.

Türkiye’de hükümetin aldığı bir kararla mağdur olanların sayısı yüz binler hatta milyonlarla ifa ediliyor.

Peki EYT için bir çözüm var mı?

Evet, ancak belli şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Şartlara aşağıda başlıklar halinde değineceğiz.

DOĞUM BORÇLANMASI

Eğer, evlat edinen bir kadınsanız, erken emekli olmak için doğum borçlanması yapabilirsiniz. Ancak bunun için de 2 yaşındaki küçük bir çocuğu evlat edinmiş olmanız gerekiyor.

ENGELLİ ÇOCUK SAHİBİYSENİZ ERKEN EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Engelli bir çocuğa sahipseniz ve sürekli bakıma muhtaçsa SGK’ya başvurarak erken emekli olabilirsiniz. Engelli çocuk sahibi annelerin de çalışma günleri 1.25 olarak hesaplanıyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI

Türkiye vatandaşı erkekler için zorunlu askerlik, EYT’liler için başka bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Askerlik yapmadan önce sigortalı bir işte çalıştıysanız, askerlik borçlanmasına giderek erken emekli olabilirsiniz. Eğer askerliginizi yedek subay olarak yaptıysanız, eğitim süreniz kadar borçlanabilirsiniz.

EYT KANUN TEKLİFİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan partiler, EYT’lilerin sorununu çözmek icin kanun teklifinde bulundular. CHP milletvekillerinin hazırladığı teklif, henüz mecliste görüşülmedi.

Bu yazımız umarım Emeklilikte Yaşa Takılanlar için müjde niteliğindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.