El Chapo’nun oğlunun tutuklama girişimi ayaklanmaya neden oldu

Uyuşturucu karteli lideri Joaquin “El Chapo ” Guzman’ın oğlunu tutuklamak isteyen güvenlik güçleri ile kartel mensupları arasında Culiacan şehrinde yaşanan çatışmalar, polisin geri çekilmesi ile sonuçlandı.

Güvenlik Bakanı Alfonso Durazo, başkent Mexico’nun 600 kilometre kuzeybatısında yer alan Culiacan şehrinde devriye gezen polis aracına bir evden ateş açılmasıyla başlayan olaylar hakkında açıklamada bulundu.

Ateş açıklan eve baskın düzenleyen polislerin, ABD’de de tutuklu bulunan kartel lideri El Chapo’nun oğlu Ovidio Guzman dahil çok sayıda kişiyi tutuklamak istediği ancak evin kısa sure içersinde silahlı kartel üyeleri tarafından kuşatıldığını ve şiddetli çatışma yaşandığını ifade etti.

Bir süre devam eden çatışma sonrasında Culiacan şehir geneline yayıldı, kartel üyeleri yolları kapatarak Ovidio’nun serbest bırakılmasını talep etti. Araçları durdurarak yol kontrolü yapan Sinaloa kartel mensuplarının bazı kişileri öldürdüğü iddia ediliyor.

Şiddete meyilli bir grup olarak bilinen Sinaloa kartelinin Culiacan şehrinde bir nevi ayaklanması sonucu Ovidio’nun bulunduğu evi terk eden güvenlik güçleri, ABD’de hakkında uyuşturucu ticareti nedeniyle arama kararı bulunan El Chapo’nun oğlunu serbest bıraktı.

Çatışmalar boyunca çok sayıda güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği ve 12’den fazla kartel üyesinin de öldürüldüğü belirtiliyor.

Sivillere, güvenlik güçleri ve rakı kartellere yönelik saldırıları ile bilinen kartellerden Sinaloa, Amerika’daki en büyük kartellerden biri olarak kabul ediliyor.

Sinaloa kartelinin lideri El Chapo lakaplı Joaquin Guzman, Meksika’da yakalanarak ABD’ye teslim edilmiş, tünel kazarak kaçmayı başaran Chapo, tekrar yakalanarak ABD’nin en güvenli hapishanelerinden birine yerleştirilmişti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.