Trump: “Gereksiz adımlar Türkiye ekonomisi ve kırılgan para birimi için felaket olur”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin olası Suriye operasyonu ile alakalı açıklamalar yapmaya devam ediyor.

Türkiye’yi çizilen sınırların aşılması durumunda “ekonomisini mahvetmek” ile tehdit eden Trump, Erdoğan ile iyi ilişkileri olduğunu da belirterek kafa karışıklığına neden oldu.

Pazar günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdikten sonra beklenmedik bir şekilde ABD askerlerinin Türkiye sınırından çekileceğini duyurarak, TSK’nin Fırat’ın doğusuna operasyon düzenlemesine yeşil ışık yakan Trump’ın o günden bu yana paylaşımları, Türkiye açısından “iyi” ve “kötü” olarak değerlendirilecek türden.

Erdoğan’ın uzun zamandır gerçekleştireceklerine dair açıklamalar yaptığı ancak ABD engeli nedeniyle düzenlenemeyen Fırat’ın doğusuna yönelik operasyona yeşil ışık yakılması, Türkiye’de devlet kademelerinde ve AKP’ye yakın isimler tarafından “Erdoğan’ın diplomatik başarısı” olarak değerlendirildi. Ancak, Trump’ın ilerleyen saatlerde yaptığı açıklamalar, zafer kazanmışçasına yorumlarda bulunan isimlere soğuk duş etkisi yarattı.

Trump, 2018 yılının Ağustos ayında yaptığına benzer bir tweet paylaşımı yaparak “Türkiye ekonomisini mahvetmekten” bahsedince, basta borsalar olmak üzere pek çok alanda tepkilere neden oldu. Dolar kuru uzun bir aradan sonra 5.85 seviyesine kadar yükselerek Türkiye’nin bildiği bir korkunun tekrar canlanmasına neden oldu: Dolar 7 lira olur mu?

ABD’de azil süreciyle önümüzdeki günlerde başı hayli ağrıyacak olan Trump’ın Türkiye’ye yönelik pasif-agresif tutumu, söz konusu sürece yönelik endişelerinin bir tezahürü olarak yorumlanıyor. Nitekim, Trump askerlerin Suriye-Turkiye sınırından çekileceğini kararını açıkladıktan sonra Demokratlar’dan ve kendisinin de mensup olduğu Cumhuriyetçi Parti’den yoğun tepki aldı.

Hillary Clinton’dan Bernie Sanders’a, Lindsay Graham’dan Ilhan Omar’a kadar geniş bir spektrumda tepkilerin hedefi olan Trump, Türkiye’ye sert çıkış yaparak tepkileri hafifletme arayışında.

Bu yazı kaleme alınmadan önce Türkiye’nin önemli bir NATO üyesi olduğu ve Erdoğan’ı 23 Kasım’da Beyaz Saray’da ağırlayacağını Twitter hesabından duyuran Trump, yarım saat sonra Türkiye’nin çizilen sınırı asması durumunda halihazırda kırılgan olan para birimine de dikkat çekerek (Türkiye’nin) ekonomisini mahvedeceğinin altını çizdi.

Trump, bu nedenle Türkiye ve esas olarak Erdoğan ile ilişkilerinin ne kadar iyi olduğunu ve devamında da ABD’nin, esas olarak kendisinin “Büyük ve rakipsiz bilgeliği” ile ikili ilişkide ipleri elinde tuttuğunu belirtme zorunluluğu hissediyor. Göreve geldiği günden beri rahat olmayan Trump, son günlerde iyice artan iç baskıyı hafifletmenin ve oldukça önem verdiğini söylediği “ilişkilerini” birarada götürmeyin yolu olarak birbiriyle çelişen beyanlarda bulunuyor.

Trump ve karşıtları, İngiltere’nin Brexit sürecinde şahit olunan Türkiye üzerinden devam eden bir polemik sürecinin de içine girmiş olabilirler. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.