“Dışişleri personellerinin gözaltına alınması Davutoğlu’na mesaj”

Dışişleri Bakanlığı çalışanlarına yönelik gözaltı kararları ile Ahmet Davutoğlu’nun son dönemdeki çıkışı arasında bağlantı olduğu iddia ediliyor.

20 Mayıs’ta haklarında gözaltı kararı verilen 249 Dışişleri çalışanından 111’i gözaltına alınmıştı. Gözaltıların 2011-12 ve 2013 yıllarında yapılan bakanlığa giriş sınavlarında usulsüzlük iddialarından kaynaklandığı açıklanmıştı.

Ancak, gözaltılar ile Ahmet Davutoğlu’nun son dönemdeki açıklamaları ve yeni parti kurmaya hazırlandığını yönelik iddiaların çoğaldığı bir dönemde yapılmış olması, Davutoğlu’na “mesaj veriyorlar” iddialarının gündeme gelmesine neden oldu. Nitekim, gözaltına girenler Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde işe alınmış kişilerden oluşuyor. Bu durum iddiaları daha da yüksek sesle dillendirilmesine neden oluyor.

Ayrıca, gözaltındaki Dışişleri personeline insan onuruyla bağdaşmayan müdahalede bulunduğu da belirtiliyor. HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, gözaltındaki personele yönelik işkence iddialarını dile getirmişti.

Gergerlioğlu, “Ankara Mali Şube’de gözaltında olan eski Dışişleri çalışanlarına cop sokma dahil ağır işkenceler edildiği iddiaları var” diye ackımada bulunmuştu.

Gergerlioğlu, işkence iddialarına yönelik söz konusu kurumlardan yanıt alınmadığını, ” 21. yüzyılda Ankara Emniyetinde yaşandığı iddia edilen vakalar kabul edilebilecek gibi değildir. Dün attığım Tweet ulusal ve uluslararası basında ses getirmiştir. Ben İçişleri Bakanlığı’ndan acil bir açıklama bekliyorum. Bu konuda attığım Tweetle yetkilileri İşleri Bakanlığını açıklama yapmaya çağırdım ama halen bana açıklama gelmiyor, bekliyoruz” sözleriyle ifade etmişti. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.