DİKTATÖR TANIMA REHBERİ / Nicolas Maduro kimdir? Bilmeniz gerekenler

ABD Başkanı Donald Trump’ın muhalif lider Juan Guaido meşru Devlet Başkan olarak tanıdığı saatlerde adı sıkça zikredilen Nicolas Maduro kimdir ve hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir.

Popülist lider Hugo Chavez‘in halefi Nicolas Maduro, göreve geldikten sonra Devlet Başkanı olduğu Venezuela tarihin en ağır şartlarıyla karşı karşıya kaldı.

Nicolas Maduro, örnek aldığı lideri, büyüğü Hugo Chavez gibi defalarca suikast girişimlerine hedef olduğunu iddia ediyordu. Geçtiğimiz ay yaşanan bir olay yoksa haklı mıydı? sorusuna neden oldu.Maduro dünyada en az kazana liderlerden biri olmasına rağmen kişisel serveti hiç de azımsanacak kadar değil ve nasıl elde ettiğine yönelik sorular hâlâ canlılığını sürdürüyor.

I.Nicolas Maduro’nun kişisel serveti 2 milyon dolar ancak Devlet Başkanlığı maaşı dört bin dolar

Siyasete Hugo Chavez sempatizanı olarak giren, daha sonra da Chavez’in yerine geçen Maduro, bu süre zarfında hatırı sayılır bir para da biriktirmişe benziyor.

Nicolas Maduro Birleşmiş Miletler genel merkezinde konuşma yapıyor
Nicolas Maduro Birleşmiş Miletler genel merkezinde konuşma yapıyor

Çeşitli kaynakların verdiği bilgiye göre Maduro 2 milyon dolarlık servetin sahibi.

Maduro’nun söz konusu serveti sendika liderliğiyle elde ettiğine dair iddialar olsa da, geçtiğimiz günlerde uluslararası bir inşaat firmasından rüşvet aldığına yönelik haberler, servetini nasıl edildiğine dair kuşkuları içinden çıkılmaz hale getiriyor.


Venezuela yasaları, Devlet Başkanının kazanabileceği azami miktarı belirlemiş durumda. Yasalara göre Maduro, asgari ücretin 12 katından fazla kazanamayacağını belirtiyor.

II. Maduro Rock yıldızı olmayı hayal ederken Caracas’ta otobüs şoförü oldu

Kasım 1962’de Venezuela’nın başkenti Caracas’ta işçi sınıfına mensup bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Nicolas Maduro’nun babası da sendika liderliği yapıyordu.

Maduro gençlik yıllarında itibaren sanatçı olmayı düşledi ancak otobüs şoförü olabildi. Daha sonra da babasıyla birlikte yerel bir sendikayı yönetti.

Otobüs şoförlüğünden sendika liderliğini, oradann Hugo Chavez’in güvendiği bir isim olarak Başkan yardımcılığına ve kadar yükselen Maduro, Chavez’in ölümünden sonra İçişleri Bakanlığı görevini üstlendi.

Devlet Başkanlığı seçimlerine aday olan Maduro, Başkan olmayı başardı.

III.Güney Amerika medyasına göre Maduro günde 1.3 milyon doları yemek, giyim ve gezi için ayırıyor

Maduro ve çocukları Güney Amerika basınında çok sık müsriflikle suçlanıyorlar.

Nicolas Maduro Birleşmiş Miletler genel merkezinde konuşma yapıyor
Nicolas Maduro Birleşmiş Miletler genel merkezinde konuşma yapıyor

2016 yılında El Mundo gazetesi, Maduro’nun yemek, giyim ve seyahat giderleri için günde 1.8 milyon dolar harcadığını iddia etti.


Bu iddiaların kaynağını ise Venezuela’yı takip eden Traparencia de Venezuela adlı grubun elde ettiği veriler oluşturuyor. Gruba göre Venezuela’nın 2014 bütçesinde Maduro’nun harcaması için günlük 1.8 milyon dolar kaynak ayrılmış.

IV.Maduro rüşvet almak ve kara para aklamakla suçlanıyor

Maduro’nun 2013 yılında seçim süreci devam ederken Brezilyalı inşaat devi Obredecht’ten Venezuela ile olan anlaşmaların devam ettirilmesi için 50 milyon dolar rüşvet istediği iddia ediliyor.

Obredecht, halihazırda devam eden ve Latin Amerika’nın en büyük yolsuzluk davasında birden fazla ciddi iddianin muhatabı.

Obredecht’in Maduro’ya 50 milyon vermeyi redderek 35 milyon verdiği iddia ediliyor.

Maduro’nun adı yargılanmasa 1.2 milyar dolarlık kara para aklama skandalına da karıştı .

V.Maduro’nun akıl hocası Hugo Chavez’di. Chavez’in kızı ise Venezuela’nın en zengini iş insanı

Nicolas Maduro, popülist Hugo Chavez hükümetlerinde hem Başkan yardımcılığı hem de Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulundu.

Hugo Chavez’İn kızı Maria Gabriela

Chavez’in kızı Maria Gabriela, Venezuela’nın en zengini olarak gösteriliyor.

ABD ve Andora’daki bankalarda toplam 4.2 milyar dolar mal varlığı bulanan Maria Gabriela, Venezuela’nın en zengini.

Maria Gabriela 2017 yılında Venezuela’nın Birleşmiş Milletler elçisi olarak atandı.


Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.