Devlet Fonundan çalınan para ile Martin Scorsese filmi çekilmiş

1MBD (Malezya Devlet Fonu) yolsuzluk skandalı soruşturması çerçevesinde gözaltına alınan Eski Malezya Başbakanı Najib Razak, yolsuzlukla mücadele yetkilileri tarafından tarafından tutuklandı.

Najib’in çarşamba günü yargılanmaya başlaması bekleniyor.

Malezya yolsuzlukla mücadele yetkilileri, Najib Razak’ı 10 yıl önce oluşturduğu devlet fonundan( 1MBD) milyarlarca doların kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturma nedeniyle tutukladı.

najib razak ile ilgili görsel sonucu
Yolsuzluk, zimmete para geçirme ve para aklama suçlamasıyla gözaltına alına eski Malezya Başbakanı Najib Razak.

Najib’in tutuklanması, şok bir sonuçla genel seçimi kaybetmesinden 2 ay sonra gerçekleşti.

Hükümet görev gücü, 1MBD devlet yatırım fonunda hırsızlık ve para aklamayla ilgili yürütükleri soruşturmada, Najip Razak’ın hesabına şüpheli şekilde birçok aracı kurum kullanılarak 1MBD’nin alt birimlerinden olan SRC Internation’dan 10.6 milyon dolar (42 milyon ringgit) aktarılmasını inceliyor.

Ülkeden ayrılma yasağı konulan Razak, ailesine yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre yetkililer tarafından evinden alınarak tutuklandı.

Najib’in sözcüsü acele bir yorum yapmaktan kaçındı.

Najib Razak, 1MBD soruşturmasıyla kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor ve yanlış bir şey yapmadığında ısrar ediyor.

Neredeyse Mükemmel Bir Dava

Mayıs ayında Mahathir Mohamad’a şok edici bir sonuçla kaybetmesinden sonra, 1MBD soruşturması nedeniyle ülkeden çıkış yasağı konulan Najib Razak, yolsuzlukla mücadele birimleri tarafında birden fazla defa sorgulandı ve evi arandı.

mahathir mohamad ile ilgili görsel sonucu
1981-2003  yılları arasında Malezya Başbakanlığı görevini üstlenen Mahathir Mohamad (92), Nazjib Razak’a karşı aday olmak için döndüğü siyasete yeniden Başbakan seçildi. 

Najib’e ait ve mülklerde arama yapan polis, piyasa değeri 272 milyon dolar (1.1 milyar ringgit) değerinde mücevher ve eşya ele geçirdi.

Geçen ay verdiği röportajda Mahathir Mohamad, devam eden zimmete para geçirme ve rüşvet soruşturmasıyla ilgili Najib ve diğer hükümet yetkililerinin adalete hesap verebilmeleri açısından ”neredeyse harika bir dava” olduğunu söyledi.

Najib tarafından 2009 yılında oluşturularan 1MBD, en az altı ülke tarafından para aklama ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle incelendi.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan davada, 1MBD Fonundan yaklaşık olarak 4.5 milyar doların zimmete geçirildiği belirtilmişti.

Red Granite Soruşturması

Yolsuzlukla mücadele yetkilileri, 1MBD soruşturmasıyla ilgili Najib’in üvey oğlu ve Hollywood film yapımcısı Rıza Aziz’i de sorguladılar. Aziz, soruşturma sonrası açıklama yapmamayı tercih etti.

ABD’li müfettişler, Rıza’nın şirketi Red Granite Pictures Inc., 1MBD’den çalınan paralarla aralarında Martin Scorsese’nin yönettiği ve Leonardo DiCaprio’nun başrolünde oynadığı ”The Wolf of Wall Street” filminin de olduğu birçok filmin finanse edildiğinin kaydettiler.

Red Granite, mart ayında 1MBD skandalına adı karıştığı için ABD hükümetine 60 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

the wolf of wall street ile ilgili görsel sonucu
Leonardo DiCaprio, Margot Robbie, Jordan Belfort, Jonah Hill ve Matthew McConaughey’in oynadığı filmi ünlü ABD’li yönetmen Martin Scorsese yönetmişti.

Red Granite açılan davanın, 1MBD’den çalındığı iddia edilen 4.5 milyar doların bir kısmını geri almak amacıyla verilen çabanın bir parçası olduğu belirtiliyor.

Yetkililer, 1MBD’den çalınan milyonlarca doların Najin Razak’ın banka hesaplarına transfer edildiğini kaydediyorlar.

1MBD hükümet görev gücü, çalınan paranın transfer edildiği 408 banka hesabından 1.1 milyar ringgit’in (272 milyar dolar) dondurulduğunu açıkladı.

Ayrıca, söz konusu banka hesaplarının 81 kişi ve 55 şirkete ait olduğunu, 1MBD fonundan para transferinin 2011 ve 2015 arasında gerçekleştiğini kaydettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.