Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde seçim sonuçları açıklandı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde belirlenen takvimden 18 ay sonra yapılan seçimlerin sonuçları açıklandı.

Sonuçları açıklayan seçim kurulu, Felix Tshikesedi’nin DKC’nin yeni Başkanı olduğunu açıkladı.

“Seçim darbesi” olarak nitelediği sonuçları kabul etmeyen muhalefetin çoğunluk desteğini alan Martin Fayulu, itiraz edeceklerini açıkladı.

Seçim Kurulu başkanı Corneille Nangaa geç saate yaptığı açıklamada, 18 milyon seçmenin sandık başına gittiği DKC’de Tshisekedi’nin 38.57% oy alarak kazanan olduğunu duyurdu.

Yedi milyon oy alarak seçimin galibi olan Tshisekedi’yi daha önce seçimde usulsüzlükler olabileceğine dair uyarılarda bulunan Fayulu 6.4 milyon oyla takip etti.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde uzun zaman iktidarda yer alan Joseph Kabila’nın desteklediği Emmanuel Ramazani Shadary ise 4.4 milyon oy alarak seçimin üçüncüsü oldu.

Sonuçların açıklanması, şiddet olaylarının yaşanmasından korkuldugu için seçim kurulu merkezinin önüne çok sayıda güvenlik görevlisinin sevk edilmesinden sonra gerçekleşti.

Gözlemciler, oy verme işlemleri esnasında çok sayıda usulsüzluk rapor etti.

Seçim, 1960 yılında Belçika’dan bağımsızlığını kazanan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin ilk demokratik güç değişimi olarak değerlendiriliyor.

Reuters’e konuşan iki diplomat, DKC’nin Katolik kilisesinin seçim tutanaklarına göre Fayulu’nun seçimi açıkça kazandığını söyledi.

Geçen hafta bir konferansta konuşan Kilise piskoposu, kazananın kim olduğunu bildiklerini ve CENI’den (Kongo Seçim Kurulu) doğru sonuçları açıklamasını istediklerini açıklamıştı.

Bazı gözlemciler, Kabila hükümetinin Shadary’nin seçimleri kazanacağı umudunu kaybettikten sonra Tshisekedi ile anlaşma yoluna gittiğini iddia ediyor.

Tshisekedi’nin seçimleri kazanması için desteğe karşılık Kabila ile güç paylaşımına dair ittifak kurduğu kaydediliyor. İkı siyasetçi arasında uzun zamandır görüşmelerin sürdüğü biliniyordu ancak herhangi bir sonuca ulaşıldığı dogrulanmamıştı.

Bütün Konguların Başkanı Olacağım

Kinşasa’da binlerce destekçisine seslenen Tshisekedi, Kabila’ya saygılarını sunduktan sonra onu, “önemli bir politik partner” olarak tanımladı.

Bütün Kongoluların Başkanı olacağını açıklayan Tshisekedi, ayrıca Shadary ve Fayulu’ya teşekkür ederek, daha iyi bir Kongo için ikisiyle çalışmak istediğini belirtti.

Tshisekedi zaferini açıklarken, Fayulu ise sonuçları kabul etmediğini açıkladı.

Radio France Internationale röportaj veren Fayulu, “sonuçlar, oy sandıklarının gerçekleriyle hiçbir şekilde uyuşmuyor” dedi ve gözlemcilere gerçek sonuçları açıklama çağrısında bulundu.

Uzun yıllar muhalefette yer alan Etienne Tshisekedi’nin oğlu olan 55 yaşındaki Felix Tshisekedi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti‘nde hukukun üstünlüğünü sağlayacağını, kangren olmuş yolsuzlukla mücadele edeceğine ve çatışmalar neticesinde harap olan doğal kaynak zengini ülkenin doğusunda barış için görüşmeler yürüteceğini açıkladı.

Gözlemciler, Fayulu’nun güçlü olduğu bölgelerde 1 milyon seçmenin Ebolo salgını ve şiddet olayları nedeniyle seçimde oy kullanamadığını ve yine birçok noktada oy verme merkezlerinin geç açılıp erken kapatıldığı, oy verme makinelerinde arızalar yaşandığını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.