Davutoğlu AKP’den istifa etti

Eski Başbakan ve AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ankara’da düzenlediği basın toplantısı ile AKP’den istifa ettiğini açıkladı.

Son dönemdeki eleştirileri nedeniyle kendisiyle birlikte hareket edenler dahil bazı isimlerin “Kesin İhraç” talebiyle disipline sevkedilmesi sonrasında söz konusu kararı aldıklarını kaydeden Davutoğlu, “Yeni bir siyasi hareketi inşa etmek ve yeni bir yola çıkmak bizim için hem tarihi bir sorumluluk hem de milletimize karşı yükümlülüğümüzün bir gereğidir” sözleriyle yeni parti kuracağını resmen açıkladı.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

“Son yıllarda AK Parti değer söylem ve politikalardan uzaklaştı,her alanda sorunlar başladı. AK Parti 31 Mart’ta hem ittifak yaptığı partiye hem de rekabet ettiği partilere karşı oy kaybetti.”

“Hayatımıza anlam katan değerlerin bir siyasi yapış şeklinde tarihe yansıması olarak gördüğümüz ve başarısı için bütün varlığımızı koyduğumuz partimizden ihraç talebiyle karşısına geleceğimizi tahayyül bile edemezdik.”

“Konuşmalarımızda ülkemizin geleceği, davamız dememize rağmen fitne ile itham edildik. Bizim adlarımızı unutturabileceklerini zannederek tarihleri sildiler. Bizi unutturabilmek için milyonlarca AK Partilinin emeklerini yok sayarak kul hakkına girdiler.”

“Söylediklerimize yanlış diyemeyenler öfke il bize yönelik ihraç süreci başlattılar. AK Parti’den ihraç için tebligat ulaştığında bir kez daha derin bir hüzünlendim, utanç duydum. Bu siyasi metin son derece özensiz hazırlanmış.”

“Kamu malına el uzatılmayan, akraba kayırmacılığının olmadığı, liyakatın esas ölçü alındığı demokratik bir düzen kurmak istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.