Cumhurbaşkanlığı’ndan İstanbul ve Ankara’daki Metro inşaatları için yeni ödeme düzenleme iddiası: Bütçeden yüzde 5 kesinti

Cumhurbaşkanlığı’nın İstanbul ve Ankara gibi Büyükşehir Belediyelerinin Metro inşaatlarına ilişkin ödeme ve ihale yönetmeliğinde yeni bir düzenlemeye gittiği iddia ediliyor. Düzenlemeye göre metro inşaatları için ödemeler artık belediyelerin bütçesinden kesilecek.

31 Mart yerel seçimleriyle İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerini CHP adaylarına kaybeden AKP’nin, uzun zamandır uygulanan yönetmelikleri Cumhurbaşkanlığı eliyle yeniden düzenlendiği iddia ediliyor. AKP’li isimlerin Başkanlıkları döneminde metro inşaatları için ödemeler, metroların yıllık gelirlerinin yüzde 15’lik kısmi kesilerek yapılıyordu. Ancak, son yapılan düzenleme ile artık belediyelerden inşaatların bedelleri yıllık bütçeleri üzerinden kesilecek. Bu durum, belediyelerin hizmet için daha az kaynağa sahip olmaları anlamına geliyor. Düzenlemeye göre, belediyelerin yıllık bütçelerinden yüzde 5 oranında bir kesinti yapılarak ödemeler gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın yaptığı iddia edilen son düzenleme, CHP’li Başkanların yönetimindeki Büyükşehir Belediyelerinin kaynaklarının ellerinden alınması olarak değerlenbiriliyor.

Istanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarından konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.