Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye’de yaşananlar ele alındı.

Anadolu Ajansı, Erdoğan ve Putin’in görüşmesini, “ikili ilişkiler ve İdlib’deki son gelişmeler ele alındı, iki lider Soçi Mutabakatı’na bağlılıklarını teyit etti” şeklinde duyurdu.

Iki lider arasında konuşulduğu düşünülen S-400 meselesi hakkında herhangi bir açıklamanın yapılmaması, piyasalarda ABD ile ilişkilerin bağlı olduğu önemli bir başlığın belirsiz kalmasına neden oldu. Ayrıca Suriye ordusunun İdlib ve Hama’ya yönelik saldırılarına hem havadan hem de karadan destek veren Rusya’nın Soçi Mutabakatı’na değinmelerine rağmen net bir açıklama yapılmadı.

SOÇİ MUTABAKATI NEDİR?

Türkiye ve Rusya arasında Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib’de ve periferisinde silahsız alanlar oluşturmak amacıyla varılan mutabakata göre, Türkiye, muhaliflere ve HTŞ’ye ait ağır silahları bölgeden çıkartacak. Rusya ise Suriye ordusunun herhangi bir saldırısını engelleyecek ve muhaliflerin kontrol bölgelerine yakın ağır silahları tahliye edecekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.