CO2 ÖLDÜRÜR / Kolonyalizm kaynaklı ölümlerin küresel ısınmaya etkisi

Kolonyalizmin neden olduğu ölümler küresel ısınmayı etkiledi mi?

On-beşinci yüzyılda 60 milyon insanın yaşadığı Amerika kıtası geniş ve bereketli topraklarıyla yerlilerin yaşamlarını sürdürmesi için yeterli kaynağı sağlıyordu.

Ancak, Avrupalı kolonicilerin kıtaya ayak basmasıyla salgın hastalıklar, savaşlar, kölelik ve başka gaddarlıklar baş göstermeye (Amerika kıtasındaki Olmek, İnka, Aztek ve Maya uygarlıklarının aklanması anlamına gelmemeli) başladı ve 56 milyon yerlinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı. Bu sayı, Amerika kıtasında yaşayanların yüzde 90’ı demek oluyordu.


Günümüzde özellikle Londra Üniversitesinden bazı bilim adamları, Avrupalıların kolonyalizm süreci esnasında meydana gelen ölümlerin dünyanın iklimini etkilemiş olabileceğini düşünüyorlar.

Quaternary Science Reviews’te  yayımlanan ve iklim değişikliğinin oluşma süreci şöyle anlatılıyor: Çok sayıda yerlinin ölmesinden sonra geride bıraktıkları geniş tarım alanları boş kaldı. Daha önce ekili olan topraklar, ağaçlar ve benzeri bitki örtüsüyle kaplandı. Bunun sonucu olarak atmosferde bulunan büyük miktarda karbondioksiti emen bitkiler, iklimin soğumasına neden oldu ve bilim adamlarının Küçük Buz Çağı diye adlandırdıkları dönemi başlattı.

A map highlighting regions known to have been affected by disease outbreaks by 1600 CE and pre-Columbian land use.
1600’de salgınlarından etkilendiği bilinen bölgeler ve Kolomb öncesi arazi kullanımını vurgulayan  harita

On-yedinci yüzyılda en yüksek noktasına ulaşan Mini Buz Çağı, Londra’daki Thames Nehri tamamen donmasına, sert geçen kış ve soğuk yazlardan dolayı kıtlık, cadı avları hatta savaşların yaşanmasına neden olduğu iddia ediliyor.
Kristof Kolomb’un Karayiplere vardığı 1492 yılında Amerika kıtasında 60 milyon insan, bir başka deyişle dünya nüfusunun yüzde 10’nun yaşadığını tahmin eden bilim adamları, çok değil bir yüzyıl sonra sadece 5 ya da 6 milyonunun hayatta kaldığını belirtiyorlar. Bilim adamları ölümlere savaşlar, kızamık, çiçek hastalığı, grip ve hıyarcıklı veba benzeri hastalıkların neden olduğu görüşündüler.

56 milyon insanın ölmesinden sonra Fransa büyüklüğündeki tarım alanının kullanılmadığını ve bu durumun karbondioksit salınımını etkileyerek dünyanın sıcaklığında ölümcül değişikliklere neden olduğu kaydediliyor.

Kaynak: History

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.