Çin’in En Büyük Kapitalisti Bir Komünist

Çin’in En Büyük Kapitalisti Bir Komünist.

Alibaba.com‘un kurucusu Jack Ma, Çin Devletinin resmi yayın organlarından People’s Daily tarafından ”Çin’in modernleşmesinde” katkı sahibi olan Komünist Partisi üyesi olarak yer aldı.

Daha önce yaptığı açıklamalarla Komünist Parti ile arasına mesafe koyan Jack Ma, yayımlanan haber sonrası aralarında “Alibaba: The House That Jack Ma Built” kitabının yazarı Duncan Clark dahil birçok kişi tarafından şaşkınlıkla karşılandı. 

Duncan Clark, ‘daha önce ortalıkta bazı spekülasyonlar vardı ancak hiçbir kesin değildi” diyerek şaşkınlığını dile getirdi.

Jack Ma, 2015 yılında Davos‘ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu esnasında verdiği röportajda çalışanlarına Çin devletiyle aralarına mesafe koymaları için ” Onları sevin, ama evlenmeyin” nasihatinde bulunmuştu.

Bazı analistler, Çin medyasındaki söz konusu ifşanın Komünist Parti için bir PR kampanyası olarak değerlendirilmesi gerektiği görüşünde.

Jack ma kimdir?

1999 yılında Alibaba’yı kuran Jack Ma, sahip olduğu 34.7 milyar dolar servetle Çin Halk cumhuriyetinin en zengin adamı konumunda. 

Kaynak: Wsj, China Daily

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.