Çin’e Bilgi Sızdıran CIA Ajanına Hapis

Eski CIA ajanı Kevin Mallory, Çin istihbarat mensuplarına bilgi sızdırdığı gerekçesiyle ömür boyu hapisle yargılanacak. Dava esnasında mahkeme heyeti, Mallory’nin Çin’e nasıl bilgi sızdırmaya başladığına dair detayları da paylaştı.

ABD’de bu tür davalar, içerdikleri gizli bilgilerin kamuoyuna yansımaması için genellikle ”uzlaşma” ve davalının daha az ceza alması ile sonuçlanır. Söz konusu ”uzlaşma”nın taraflara sunulması için öncelikle davalının suçunu itiraf etmesi gerekiyor.

Ancak birçok istihbarat ve savunma kuruluşu için çalışan 61 yaşındaki Mallory, kendisine yöneltilen ve casusluk yasası altında değerlendirilen suçlamaları reddetmeyi seçti.

Kevin Mallory ile ilgili görsel sonucu
Kevin Mallory, mahkeme esnasında.

Mahkeme heyeti, Mallory’nin Çin adına nasıl suç işlemeye başladığına dair üst düzey istihbarat yetkililerinden mahkemeye kanıt sunmalarını istedi.

Bilgi Sızdırmaya Nasıl Başladı

Kevin Mallory, CIA’den emekli olduktan sonra kendi danışmanlık firmasını kurdu. Bir süre sonra mali problemler yaşayan Mallory, kendisine Linkedin aracılığıyla ulaşan ”kafa avcısı” bir Çinliye cevap verdi.

Kendisini 3 farklı isimle ve bir düşünce kuruluşunun dış politika temsilcisi olarak tanıtan Çinli şahıs, Mallory’e WeChat(mesajlar okunduktan sonra silinyor) adlı uygulama üzerinden irtibat kurabilmeleri için bir Samsung cep telefonu verdi.

Bir süre sonra Kevin Mallory’nin gönderdiği bilgilerin yetersiz olduğunu belirten Çinli şahıs, tespit edilebilecekleri endişesiyle kendisiyle irtibatını kesmesini istedi.

Şangay’dan dönerken, havaalanında üzerinden bildirilmemiş 16 bin dolar çıkan Mallory gözaltına alındı. Savcılar, Mallory’nin Çinlilere sağladığı iki gizli belge karşılığında 25 bin dolar aldığını belirtiyorlar.

AP’nin aktardığına göre Mallory’nin telefonuna el koyan FBI yetkilileri, Çinli şahısa gönderilmiş birçok mesajı deşifre etti. Mallory’nin, söz konusu şahsa ”senin amacın bilgi sahibi olmak, benim amacım ise karşılığını almak” diye mesaj gönderdiği kaydediliyor.

Mallory savunmasında, yasal bir şekilde danışman olarak çalıştığını ve Çin’e bilgi sızdırmadığını, tam tersine Çinli aracıyı tuzağa düşürmek amacıyla iletişimini sürdürdüğünü söyledi.

chinese intelligence agency ile ilgili görsel sonucu
Çin Ulusal Güvenlik Bakanlığı

Mallory’nin Avukatı Geremy Kemens: ”Bu Çin’e karşı gerçekleştirilmiş bir istihbarat operasyonudur. Gerçekte, Kevin Mallory Çin’e karşı çalışmıştır.” dedi.

Mallory’le birlikte Irak’ta çalışan iki istihbaratçı, Mallory’nin risk almayı seven ama hain olmadığı kaydettiler.

Washington Post’un aktardığına göre mahkemede tanıklık yapan Rick Vandiver: ” Ben Kevin’ın vatanına sadık olup olmadığını hiçbir zaman sorgulamadım. Onun kalbinin, niyetinin her zaman doğru olduğunu düşündüm”  dedi.

Tanıkların konuşmalarından sonra kararını açıklayan Jüri, oy çokluğuyla Mallory’nin suçlu olduğuna karar verdi. Eylül ayındaki duruşmada Mallory ömür boyu hapisle yargılanacak.

Muhabirlere açıklamalarda bulunan Avukat G. Zachary Terwilliger: ”Bu dava bir mesaj göndermeli. Biz bu zorlu ama ulusal güvenlik açısından kritik davaların peşinden koşacağız” dedi.

Savcılar, geçen hafta da eski istihbarat subayı Ron Rockwell Hansen’i Çin adına istihbari faaliyette bulunmak ve 800 bin dolar almakla suçladı.

Kaynak: Newsweek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.