TEKNOLOJİ CASUSLUĞU / Çin’den Uçak Gemisi casusluğu operasyonu

Çin Halk Cumhuriyeti’nde aralarında Çin’in iki uçak gemisinin inşaatını da denetleyen bir mühendisin de olduğu çok sayıda üst düzey görevli gözaltına alındı.

Xi Jinping’in yolsuzluğa karşı başlattığı operasyonlar esnasında gözaltına alınanlar arasında Komünist Parti’nin üst düzey isimlerinin yanı sıra kritik savunma projelerinde yer alan isimler de polisin hedefi oldu.


Çin’in geçtiğimiz yıllarda denize indirdiği Liaoning ve bu yıl denize indirilmesi beklenen Type 002  uçak gemisinin inşa sürecinin denetleyen Sun Bo’nun, yabancı ülkelere söz konusu projelerle ilgili önemli bilgiler vermekle suçlandığı iddia ediliyor.

Ä°lgili resim
CSIC’in üst düzey yöneticilerinden Sun Bo

Devlet medyasına yansıyan haberlerde Sun’ın özellikle neyle suçlandığı belirtilmese de ”Komünist Partisine ve Çin’e ihanet ettiği”ne değiniliyor.

Hong Kong merkezli The South China Morning Post gazetesi adını vermek istemeyen bir kaynaktan aktardığı habere göre Sun, yabancı istihbarat elemanlarına askeri bilgiler temin ettiğini yazdı. Ajanların hangi ülkeden oldukları ise belirtilmedi.


Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra işlevsiz kalan çok sayıda savunma ürününü satan eski Sovyet Cumhuriyetlerinden Ukrayna, o zamanki adı Varyag olan uçak gemisini 1998 yılında Çin Halk Cumhuriyetlerine turistik amaçlarla kullanılması için satmıştı. Ancak Çin, Varyag’ı neredeyse baştan dizayn ederek Liaoning adını vererek 2012 yılında denize indirerek ilk uçak gemisinin kabul testlerine başlamıştı. Çin’in 2019 yılında da Liaoning temel alınarak inşa edilen bir başka uçak gemisini daha hizmete alacağı belirtiliyor.

varyag ile ilgili görsel sonucu
SSCB’ye ait Varyag uçak gemisi 1998 yılında Çin’e satıldık.  2001’de de  İstanbul Boğazından geçerek Çin’e ulaştı. Varyag bugün Çin Donanmasında Liaoning adıyla hizmet veriyor.

China Shipbuilding Industry Corporation(CSIC) adlı kamu firmasında çalışan Sun’a yöneltilen suçlamalar Çin’in önemli projeleriyle ilgili hayati bilgileri korumada sıkıntı mı yaşadığı sorularını da gündeme getirdi.

Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.