Çin’den Kahire demiryolu projesine 1,2 milyar dolar kredi

Mısır’ın başkenti Kahire’de 66 kilometrelik demiryolu hattı için Çin Exim Bankası 1.2 milyar dolarlık kredi sağlamayı taahhüt etti.

Mısır’ın inşa etmeyi planladığı yeni başkent ile eski şehri birleştirecek 66 kilometre uzunluğundaki demiryolu hattı, hem hat boyunca yeni yatırımlara hem de ülkede uzun zamandır devam eden ulaşım sorunu için çözüm olması hedefleniyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, Afrika kıtasının en büyük ülkelerinden Mısır’a kredi vererek hem kıtada iyice belirginleşen varlığını güçlendirmeye hedefliyor hem de “Yeni Ipek Yolu” projesi çerçevesinde hedeflenen ulaşım ağını hayata geçirmek istiyor.

Çin, Kenya’da Afrika’nın en uzun demiryolu projesine de kredi sağlayarak, Çinli firmalar tarafından inşaatın yapılmasını sağlamıştı. Başkent Nairobi ile liman kenti Mombasa arasındaki ulaşımı sağlayan demiryolu hattı, Kenya’nın ekonomisi için hayati önem taşıyor. Ancak, inşaat sürecinde yaşandığı iddia edilen yolsuzluklar ve Çin’e 5 milyar dolardan fazla borçlanıldığının ortaya çıkması tepkilere neden olmuştu.

Ayrıca, Kenya ve borcunu ödeyemediği için Çin’e önemli bir limanını 99 yıllığına kiralayan Sri Lanka örneği, Mısır’ın da aynı sorunla karşılaşılabileceği endişelerine neden oluyor. Çin Halk Cumhuriyeti, borç tuzağı kurmakla suçlanıyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.