Çin’den ABD Donanmasına Siber Saldırı

Çinli korsanlar ABD donanmasına ait önemli sırları da içeren bilgileri hackledi.

Çin hükumetine bağlı bilgisayar korsanlarının, ABD donanması için çalışan bir işçinin bilgisayarına sızmasıyla ‘denizaltı savaşıyla’ ilişkili çok önemli bilgileri çaldıkları belirtiliyor. Çalınan bilgiler arasında ABD denizaltılarının 2020 yılında kullanmaya başlaması beklenen süper sonik Anti-Gemi füzesinin de olduğu kaydediliyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili, korsanların Ocak ve Şubat aylarında Donanma Denizaltı Savaş Merkezi çalışanlarından birinin bilgisayarına sızarak bilgileri çaldıklarını belirtti. Korsanların hedefindeki merkezde, ABD donanması için denizaltı ve silah teknolojilerinin ar-ge ve testleri yapılıyor.

Deniz Ejderhası projesi, sinyal ve sensör dataları, kriptografik sistemlerle bağlantılı denizaltı radyo odası bilgileri ve Donanma denizaltı geliştirme biriminin elektronik savaş kütüphanesinin de içerisinde olduğu 614 gigabyte büyüklüğünde bilginin korsanlar tarafından çalındığı ifade ediliyor.

”Bu çok rahatsız edici” diyen, ABD-Çin Ekonomik ve Ticaret Konseyi üyesi ve eski senatör James M. Talent, ”Ama bu Çin’in uzun zamandır yaptıklarının bir parçası. Çinliler, ileri teknoloji silah sistemleri geliştirmek için her türlü yolla başurmak için kararlılar. Bizim savunma sırlarımızı çalmak bunun içinde” diye ekledi.

Denizaltı Önceliği

Deniz Ejderhası, 2012 yılında ABD Silahlı Kuvvetlerinin halihazırda kullandığı sistemlerin yeni uygulamalara uyarlanması için başlattığı bir proje. Savunma Departmanı, söz konusu projeyi ”varolan bir silah sistemini halihazırda kullanılan platformlara adapte etmek” olarak tanımlıyor. 2015 yılında denizaltı testlerine başlanılan proje için ABD’nin 300 milyon dolardan fazla para harcadığı tahmin ediliyor.

us submarine ile ilgili görsel sonucu

Askeri uzmanlar, Çin’in donanma yeteneklerini hızlı şekilde geliştirdiğini ve bunun da olasılı bir çatışmada ABD’nin Asya’daki mütefiklerinin korumasını zorlaştıracağını değerlendiriyorlar.

”Çinlilerin daha sessiz ve gelişmiş silah sistemleriyle donatılmış denizaltılar için araştırmalar yaptığını” kaydeden Amiral Philip S. Davidson, ”geliştiremediklerini de çalıyorlar” dedi.

Kaynak: Russia Today, The Washington Post

Çeviri: Enes Kahrıman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.