Çin, Uygur Türklerini takip etmek için DNA örnekleri topluyor

ABD’nin günlük gazetelerden The New York Times, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşayan uygur Türklerini takip etmek için DNA örneklerini topladığını ortaya çıkaran özel bir haber yayımladı.

Haberde, Çin’in DNA toplamak ve analiz etmek için ABD’li teknoloji şirketlerinin ürünlerini kullandığını, dünyaca ünlü ABD’li genetikçilerin de desteğini aldığı belirtiliyor.

Massachusetts merkezli Thermo Fisher firmasının ürünlerini DNA toplama konusundaki yeteneklerini artırmak için kullanan Çinli yetkililer, Yale Üniversitesi gibi saygın bir üniversitede görev alan dünyaca ünlü genetikçi Kenneth Kidd’in kendilerine sağladığı materyallerden(çoğunlukla DNA karşılaştırması amacıyla) de faydalanıyorlar.

Çarşamba günü NYT’ye açıklamada bulunan Thermo Fisher firması, Çin’e ürün satışını durdurduklarını ve Çinlilerin ürünlerini hangi amaçlarla ve nerede kullandıklarını anlamak için ABD’li yetkililerle çalıştıklarını belirttiler.Dr. Kidd ise sağladığı materyallerin Çinliler tarafından hangi amaçlarla kullanıldığından haberdar olmadığını söyledi. Ayrıca, Çinli bilimadamlarını DNA donörlerinin rızası ve bilimsel etiğe uyarak söz konusu işlemleri gerçekleştirdiklerine inandığını da ekledi.

DNA örnekleri nasıl toplanıyor?

DNA örneklerinin Sincan’da ücretsiz sağlık kontrollerinin yapıldığı esnada toplandığı yazan NYT, kontrollerden geçmiş bir Uygur Türkünün yaşadıklarını da aktarıyor.Ücretsiz sağlık kontrolü için gittiği merkezde böbrek ve kalbini kontrol etme gereği duymayan görevlilerin, yüzünü taradıklarını, sesini kaydettiklerini ve parmak izi örneğini aldıklarını söyleyen 38 yaşında İmran, sonuçları görmek istediğini belirttiğinde görevlilerin kendisine yardımcı olamayacaklarını, eğer ısrarcı olacaksa polise gitmesi gerektiğini söylediklerini belirtiyor.

Uzmanlar, Çin’in DNA toplamasının arkasındaki asıl nedenin sorun çıkartan Uygurluları hızlı bir şekilde bulmak olduğunu kaydediyorlar. Çin, Uygur Türklerinin son dönemde çok sayıda terör eylemine karıştıklarını iddia ediyor.Yabancı basının devlet kontrolünde girebildiği Sincan bölgesinde ileri teknolojik izleme aygıtlarının bulunduğu belirtiliyor. Yapay Zeka(AI) konusunda iddialı olan Çin, toplum güvenliğini korumak amacıyla AI’den faydalandığını açıkça belirtiyor. Çin’de geçtiğimiz yıl pilot bölgelerde uygulamaya başlanan ”Sosyal Puanlam Sistemi” için kullanılan AI, birçok uzman tarafında distopik gelecek tahayüllerinin gerçeğe dönüşmesi olarak yorumlanıyor.

toplama kampı çin ile ilgili görsel sonucu
Uygurların tutulduğu ”yeniden eğitim” kampı

Çin, son dönemde 24 milyon kişinin yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesinde ”uyum sağlamak” amacıyla uyguladıkları nedeniyle uluslarası göndemde üst sıralarda yer alıyor. İnsan Hakları gruplarına göre, Çin’in ”Çinlileştirme” politikası çerçevesinde inşa ettiği toplama kamplarında halihazırda bir milyondan fazla Uygur’un tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.