Çin, turistlerin telefonlarına casus uygulama yüklemiş

Çin Halk Cumhuriyet’ini turist olarak seyahat edenlerin telefonlarını gizlice takip ve bilgi toplama uygulaması yüklendiği ortaya çıktı.

İngiltere merkezli Guardian gazetesi, Çin’in batı kesiminde yer alan Sincan Uygur Özerk Bölgesine giriş yapıldığı esnada, android telefonlara kullanıcıların bilgilerini toplayan bir uygulama yüklendiğinin fark edildiği aktardı.

Sincan Özerk Bölgesine, geleneksel Ipek Yolunu takip ederek Ikhram gümrük kapısından girenlere yönelik uygulamada, şimdiye kadar binlerce kişinin telefonuna söz konusu uygulamanın yüklendiği tahmin ediliyor. Telefonlarını bölgeye giriş sırasında gümrük yetkililerine vermek zorunda kalan turistler, telefon sifrelerini de vermek zorundalar.

Telefonuna daha önce görmediği bir uygulamanın yüklendiğini fark eden bir kişi, kendisinden şifresiyle birlikte alınan telefonunun bir süre başka bir bölümde incelendiğini ve daha sonra kendisine iade edildiğini ifade etti.

Guardian gazetesine konuşan uzmanlar, telefona yüklenen uygulama ile kişiye ait dosyaların, kayıtların ve benzeri işe yarar her şeyin tarandığını belirtiyorlar. Şimdiye kadar sadece android isletim sistemine sahip telefonlara yüklendiği kaydedilen uygulama ile telefonların anlık konum takibi yapılıp yapılmadığı ise merak konusu. Uzmanlar, uygulamanın tarama işleminden sonra bilindiğini belirterek, takip edilmese de elde edilen bilgiler ile daha önce uğranılan alanların tespit edilebileceğini ifade ediyorlar.

Söz konusu uygulamayı Almanya’da inceleyen uzmanlar, Çinlilerin telefonlarda özellikle bazı konularda arama yaptıklarını fark ettiklerini orta çıkardılar. Uzmanlara göre; Ramazan ayı, El Kaide’nin yayın organları, Dalai Lama, Japon Rock grubu gibi konular esas aranan başlıklar arasında yer alıyor.

Sincan Uygur Özerk Bölgesini dönüştürme hedefiyle pek çok yeni adım atan Çin Hükümeti camiler başta olmak üzere Uygur Türklerinin kimlik bilincini yansıtan yapıtları ortadan kaldırıyor.

Dünyanın en gelişmiş yüz tanıma ve gözetleme sisteminin kurulduğu iddia edilen Sincan Bölgesinde, yerli ve bölgeyle bağı bulunan milyonlarca insan “Toplama Kamplarında” tutuluyor. Çin, kampları yeniden eğitim kampı olarak tanımlasa da kamplarda sistematik insan hakları ihlallerinin yapıldığına dair ciddi bulgular bulunuyor.

Bölgeyle dünyanın bağlantısını kesmek isteyen Çin, bölgeye girişleri sıkı denetim altında tutuyor. Kapalı rejimlerin ortak özelliği olan kontrollü basın turları ile bölgede her şeyin yerli yerinde olduğu imajı yaratılmaya çalışılsa da, ülkeyi terk edenlerin ve gizli kamera kayıtları pek de Çin Hükümetinin söylemleri ile örtüşmüyor. (Mugayir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.