Çin, Özel Savunma Firmalarına Kaynak Aktarıyor

Çin, savunma alanında kullanılabilecek teknolojiler geliştirin özel firmalara kaynak sağlamak amacıyla 387 milyar Rmb (55.6 milyar dolar) fon sağlamayı hedefliyor.

”Kaynaştırma” temasıyla düzenlenen Zhuhai Teknoloji Fuarına katılan özel firmaların söz konusu temayı içselleştirdiklerini göstermek için Çin’in ”Ulusal Strateji” hedefine olası katkılarını her fırsatta ifade ediyorlar.

Söz konusu hedefin bir parçası olarak kamu firmaları ve bölgesel hükümetler, Halk Kurtuluş Ordusunun modernizasyonu için Çin devleti tarafından oluşturulan fonların uygun projeler için kullanılmasına öncülük ediyorlar.

Image result for china military technology
Güney Çin Denizine kıyıdaş ülkeler ve ABD ile sınır problemleri yaşayan Çin, donanmasını güçlendirerek söz konusu ülkelere karşı elini sağlamlaştırıyor.

Çin ulusal medyasında yer alan haberlere göre, 2016 yılından bu yana kamu firmaları ve bölgesel hükümetler, özel teknoloji firmalarını desteklemek amacıyla benzer 14 fonu oluşturmak için kaynak aktardılar.

Eylül 2017’de China Energy Engineering Group tarafından oluşturulan ”Foshan Civil-Military Innovative Industries” fonu, 200 milyar RMB (28.75 milyar dolar ) büyüklüğüyle şu ana kadarki en büyük fon unvanına sahip.

Çin, geçmiş yıllardaki kamu firmalarının tekelini, özel firmaların da çip, telekomünikasyon, roket teknolojisi gibi kritik alanlarda aktör olarak yer almasının önünü açarak kırdı.

Norinco ve Avic gibi devlet firmalarının başını çektiği Çin savunma sanayisi, özel firmaların da katılımıyla daha da gelişme sağlaması amaçlanıyor.

Related image
Çin’in en büyük silah ihracatcısı Norinco üretimi GB100 akıllı bombası.

Çin’in savunma sanayi politikasını değerlendiren analist Lorand Laskai, ”Çin kamu-özel entegrasyonu konusunda kafa yorarken ‘Çin’e özgü” bir konsept geliştirmeyi düşünmüyorlar. Halihazırda bu konsepti başarıyla uygulayan bir ülke var, ABD” dedi.

Kaynak: FT, Army Recognition, Reuters

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.